İçeriğe geç

Tatile Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

 

 Gezmek, kafa dağıtmak, eğlenmek gibi farklı nedenlerden dolayı insanlar seyahate çıkmakta. Yer değiştirmek insan psikolojisini olumlu yönde etkilediği için seyahat etmek sizleri mutlu edecektir. Ancak seyahate çıkmadan önce bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Nedir bu hususlar diyorsanız hemen göz atalım. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

 * Hava Durumu Kontrolü Yapmaktan Geri Durmayın

 Hava durumu kontrolü yapmak sizlere fayda sağlayacaktır. Gideceğiniz yer farklı coğrafi özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle kıyafet seçimini ve yanınıza alacağınız malzemeleri, eşyaları hava durumunu kontrol ettikten sonra ayarlamalısınız.

 * Çıkmadan Önce Ev Temizliği Yapmak

 Bu madde seyahat etmeyi planlayan kişilere saçma gelse de oldukça önemli bir madde. Seyahate çıktığınızı varsayalım ve eve dönüş yaptınız hayaliniz eve gidip duş alıp deliksiz bir uyku çekmek ancak kapıdan girer girmez evin berbat olduğunu görecek ve o yorgun halinizle temizlik yapacaksınız. Bu gibi bir durumu yaşamamak için evi temizleyip, düzenledikten sonra evden ayrılmalısınız. Ayrıca hijyen koşulları için de bu oldukça önemli bir madde. Çöpleri dökerek yiyecek ve içecekleri bozulmayacak şekilde muhafaza etmelisiniz. Aksi takdirde ev böcek istilasına uğrayabilir.  

 * Elektronik Eşyaların Şarj Durumunu Kontrol Etmelisiniz

 Lazım olan eşyaları yanınıza aldınız ve çok önemli bir durumda cihazın şarjının bittiğini görüyorsunuz bir daha yaşayamayacağınız bu anın yok olmasına neden olacaksınız. Bu nedenle şarj durumunu kontrol etmeli yedek şarj makinelerini yanınızda taşımalısınız. Hava alanı gibi yerlerde şarj etme imkanı bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Krakow-Polonya

 * Bilet ve Önemli Belgelerin Yanınıza Almayı Unutmayın

 Çoğu insan evden çıktıktan sonra kimliğini, biletini hatta kredi kartını unuttuğunu fark ederek eve dönmek zorunda kalır. Siz tedbir alarak valiz veya çantanıza önemli evrak ve belgeleri alarak işe koyulmalısınız. Bu madde hayati önem taşıdığı için göz ardı edilmemeli.

 * Az Eşya Yanınıza Alınmalısınız

 Genellikle bayanlar seyahate çıkmadan önce 2 valiz hazırlıyor ve tıka basa dolduruyor. Bunun yanı sıra gittikleri yerden 7 valizle dönüyorlar ve genellikle aldıkları eşyaları ve ürünleri kullanıyorlar bu nedenle az eşya ile seyahate çıkmak oldukça önemli. Az eşya ile çıkıp çok eşya ile döneceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

 * Kalacağınız Yeri Önceden Ayarlamalısınız  Seyahat

etmeye karar verdiğiniz an seyahat rotanıza yakın çevrede otel veya kalacak yer ayarlamanız gerekiyor. Aksi takdirde seyahatiniz berbat bir hal alacaktır. Bazı ülkelerde 1, 2 ay öncesinden yer ayırtmak indirimli bir fiyat ödemenizi sağlayacaktır.

 * Rehber Kitapları Yanınıza Almadan Yola Çıkmamalısınız 

Yol göstergesi, konaklama gibi önemli özelliği sayesinde rehber kitaplar her an yardımınıza koşan yardımcınız olacaktır. Ayrıca ağırlık yapmaması için rehber kitabının önemli olan daha doğrusu işinize yarayan sayfalarını koparıp alabilir veya telefonunuzdan resmini çekerek yükünüzü hafifletebilirsiniz.

 * Yolculuk Yaparken Hafif Yiyecekler Yanınıza Almalısınız 

Ağır yemekler yerine daha hafif yağ oranı düşük olan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca et ve türevi yiyecekler yolculuk esnasında iyi olmayacağı için vegan yiyecekler tüketmelisiniz. İçecek olarak su tüketmekte fayda var. Kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmak yine sizlere fayda sağlayacaktır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Roma gezi rehberi

 * Yurt Dışına Çıkmak İsteyenler Pasaport İşlemlerini Yapmalı

 Yurt dışı merkezli bir seyahat düşünüyorsanız pasaport işlemlerini çok önceden hazırlamanız gerekiyor. Çünkü pasaportun çıkması uzun zaman alabilmekte. Pasaportun yanı sıra gideceğiniz ülkede Konsolosluk olduğundan emin olmalısınız çünkü size en çok yardım eden Türk konsoloslukları olacaktır.

 * Etkinlikleri Dikkate Alarak Seyahate Çıkmalısınız

  Bu madde yurt dışına çıkmak isteyen kişiler için önemli bir madde. Bazı ülkelerde festival, bayram gibi farklı etkinliklere yer veriliyor. Kişi gideceği yerin coğrafi özelliğinden sonra en çok festival ve etkinliklerine dikkat etmeli. Çünkü eğlence amaçlı bir seyahatin en önemli noktası festivalin var olmasıdır. Mesela Hindistan’da her yıl boya festivali yapılmakta. Bu festival için caddeler sokaklar önceden hazırlanıyor. Rengarenk bir şölende yer almak istiyorsanız ülkelerde mevcut olan festival ve etkinlikleri, bayramları takip ederek tarih bilgisi dahilinde bu festivallere katılabilirsiniz.

 * Gideceğiniz Yer Hakkında Bilgi Edinmelisiniz 

Yerin özelliklerini bünyenizde barındırdığınız zaman daha güzel bir seyahat yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Gittiğiniz yerde ayrık otu gibi durmak yerine o çevrenin koşullarını, kültürel özelliklerini dikkate alarak hareket etmelisiniz. Kıyafet seçimini bu şekilde yapabilirsiniz. Ayak uydurduğunuz zaman yerel halk sizi benimseyecek ve sizlere daha çok yardımcı olacaktır. Bu durum genellikle yabancı ülkelerde yaşanır ancak ülkemizin birçok bölgesinde durum söz konusu olabilir. Mesela Erzurum’a gidiyorsanız kıtlama şeker ile çay içeceğinizi bilmeli, Mardin’e gidiyorsanız mırra adlı kahveyi tek yudumda içeceğinizi bilmelisiniz. Bu ve benzeri durumlar yeni gelenekler öğrenmenizi sağlayacak ve farklı toplumsal eğlencelerin var olduğuna şahit olacaksınız daha çok mutlu olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İZMİR’İN GÖZDESİ ÇEŞME’DE BİR TATİL TURU

 * İlişkiniz Olan Bankalara Seyahate Çıkacağınızı Haber Vermelisiniz 

Bankadan kolaylıkla para çekebilmek için bankalara gitmeden önce bilgi vermelisiniz. Aksi takdirde gideceğiniz yerden para çekme ihtimali ortadan kalkabilir. Bazı bankalar dolandırıcılık, hırsızlık gibi olayların yaşanmaması için bazı önlemler alıyor ve bu önlemlerden biri de bulunduğunuz şehir dışında para çekme sınırlamasının getirilmesidir. Sorun yaşamak istemiyorsanız seyahate çıkmadan önce bankalar ile görüşmeli ve para çekme konusunda sıkıntı yaşamamak için önleminizi almalısınız.

 Seyahate çıkmadan önce bu maddeleri dikkate alarak hareket ettiğiniz müddetçe daha mutlu bir seyahat yapacaksınız. Eksiklikleri olan bir seyahat her daim kişiyi mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir