İçeriğe geç

Adana’da Görmeniz Gereken Yerler

Adana’da Bulunan Köprüler

Adana’da görmeniz gereken ilk yer Roma dönemi eseri olan, şehri ikiye ayıran Seyran Nehri üzerindeki Taşköprü’dür. Şehir içinde kullanılan dünyanın en eski köprüsü olma unvanını taşıyan Taşköprü, Mimar Auxentus tarafından MS384 tarihinde yaptırılmıştır. Şehri gezdiğinde köprü üzerinde yiyecek ve giysiler satan işportacıları görebilirsiniz. Seyhan Nehri üzerinde birçok asma köprü de bulunuyor. Bu köprülerden geçmek oldukça eğlencelidir, denemelisiniz.

Ayrıca Gençlik Köprüsü üzerinden geçmeyi mutlaka denemelisiniz.

Şehirde Bulunan Kutsal Ve Dini Yerler

Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Sabancı Merkez Camii’sidir. Bu camii, 28500 kişiye ibadet imkânı sağlaması nedeniyle Ortadoğu ve Balkanların en büyük camilesi olma özelliğine sahiptir; Adana Merkez Park’ta Seyran Nehri kenarında bulunmaktadır. Camii Adana ana arterlerinin, demiryollarının, çevre il ve ilçelerinin birbirine bağlandığı kesim noktasında yer almaktadır. Camii 6 minareli olup, 32 metre çapında kubbesi vardır. Camii’nin projesi düzenlenen yarışma ile seçilen Mimar Necip Dinç tarafından yapılmıştır. Camii’de bulunan hat eselerinin tamamı Hattat Hüseyin Kutlu’ya aittir. Camii’de bulunan tüm çini ve nakış desenlerinin ve eserlerinin tümü Mimar Nakkaş Semih İrtiş tarafından yapılmıştır.

Camiinin bulunduğu arsa eskiden Adana Büyükşehir Belediyesi’ne aitti. Daha sonra camii arsası Diyanet Vakfı’na devredildi. Diyanet Vakfı topladığı bağışlarla camiinin yarısının yapımını üstlendi. Diğer yarısı ise, Hacı Sabancı tarafından yaptırılmaya başlanmış, ancak Hacı Sabancı’nın vefatından sonra da Sabancı Ailesi tarafından yapımı devam ettirilmiştir. Camii 1998 yılında ibadete açılmıştır. 

Gezilmesi gereken camilerden bir diğeri, 1724 yılında yapılan Yeni Camii, Yağ Camii, Çınaraltı Camii, Ulu Camii’dir. Kozan ilçesine yolunuz düşerse tarihi camilerden biri olan Hoşkadem Camii’ye uğrayıp dua edin. Türklerin Anadolu’da yapmış olduğu ilk camilerden biri olduğu söyleniyor. Çok sıcak havalarda şadırvanın yanında bulunan ulu ağaçların altında dinlenme imkânı bulabilirsiniz.

Yağ Camii’nin mimarisi aslında kilise olarak yapılmıştır, sonradan camiye dönüştürülmüştür. Zaten yurtdışında da camii olarak yapılıp sonradan kiliseye dönüştürülen yapılar mevcuttur. Bizde de tam tersi yapılmış zamanında. Camiinin olduğu yerde önceden St.Jean Kilisesi bulunmaktaymış. Bu kilise Saint Jacques adına yaptırılmıştır. Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1501 yılında camiye dönüştürülmüştür. Önceden bu camii önünde yağ pazarı kurulduğu için, camii zaman içinde Yağ Camii adını almıştır.

Tas-köprü

Adana’da Bulunan Parklar Ve Meydanlar

Adana’nın en büyük parklarından biri olan ve Seyhan Nehri’nin iki yakasına yapılmış olan Merkez Park’ı mutlaka gezmeli, burada vakit geçirmelisiniz. Geniş zamanınız varsa, park çok büyük bir alanı kapladığından bir günü rahatlıkla buraya ayırabilirsiniz. Parkı yürüyerek gezebilir, isterseniz parkı dolana trenlere de binebilirsiniz. Seyhan Nehri’nde yunuslarla gezinebilir, parkı teğet geçerken seyredebilirsiniz. Parkın şehrin merkezinde olması buraya ulaşımı kolay hale getirmektedir. Merkez Park’ın ilerisinde Kıbrıs Barış Harekatı’nda kullanılan F4 savaş uçağı, savaş tankı ve çıkarma gezisi sergilenmektedir. Uçağın boyutları, mürettabatı, güç kaynağı, performansı (menzili, azami hız, seyrisefer hızı) ve silah sistemlerine ait tüm özellikleri uçağın yanında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Endonezya Sumatra Gezisi

Adana’nın Kurtuluş Günü 5 Ocak 1922’dir. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu adına 5 Ocak Meydanı oluşturulmuştur. 5 Ocak Meydanı’nda geleneksel mesleklerden olan kundura tamircilik mesleğini icra edenleri görebilirsiniz. Adana’nın önemli isimlerinden birisi olan 1825-1880 yılları arasında yaşamış, aynı zamanda şair olan Adana Valisi Ziya Paşa’dır. Anısına oluşturulan Ziyapaşa Parkı uğrak noktalarınızdan olması gereken bir parktır.

Adanalılar sanata düşkün insanlardır. Açıkhava müzesi niteliğinde olan Atatürk Caddesi girişinde bulunan heykelleri görebilirsiniz. Dörtyolağzı İnönü parkı görmeniz gereken parklardan biridir. Eski Kız Lisesi, şimdilerde ise Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Merkezi’ne dönüştürdüğü binayı görebilirsiniz. Hemen yanında bulunan parkta Karacaoğlan Anıtı bulunmaktadır.,

Adnan Menderes Bulvarı görmeniz gereken başka bir parktır. Eğer bisikletiniz varsa, buradaki bisiklet yolunun tadını çıkartabilirsiniz. Bulvarda gezerken kitaplardan oluşan bir anıt göreceksiniz. Bu kitapların Adanalı yazarlara ait olan kitaplar olduğu dikkatinizi çekecektir. Bulvarda gezerken sanatçı ve politikacıların yer aldığı bir duvar panosuna rastlarsınız.

Ziyaret etmeniz gereken bir başka park da Çobandede Türbesi’nin bulunduğu Çobandede Parkı’dır. Çobandede’nin hemen altında yapay gölet ve şelalelerin yer aldığı hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Rivayete göre Çobandede Türbesi’nin bulunduğu tepe vakti zamanında yıkılmak istenmiş; buraya dozerler getirilmiş; ancak tepeyi bir türlü yıkmayı başaramamışlar. Çobandede’nin kutsal bir zat olduğu düşünülmüş ve burası ve çevresi belediye tarafından park haline getirilmiştir. Çobandede Türbesi’nin bulunduğu tepenin yüksekliği 94 metredir. Bu yükseklikten Seyhan Baraj Gölü, Sevgi Adası ve etrafındaki güzellikleri izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İsviçre-Luzern Gezi Rehberi

Adana’da çok fazla mesire yeri bulunmaktadır. Özellikle Eski Baraj civarında bulunan mesire yerlerine uğrayıp piknik yapmanın tadını çıkarmalısınız. Hızla akan, gürüldeyen su sesini dinlemek sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Adana’da hatıra fotoğrafı çektirmek isterseniz, Tarihi Tren İstasyonu ve bahçesinde bulunan treni görüntüleyebilirsiniz.

Adana’da Bulunan Tarihi Binalar

Adana’ya gitmişken şehir merkezinde bulunan Atatürk Evi ve Sinema Müzelerini unutmamalısınız. Atatürk bu Köşk’te Kurtuluş Savaşı yıllarında gelip, birkaç kez konaklamıştır. Atatürk Evi’nde Kurtuluş Savaşı’nda Çukurova Cephesinde Yararlılık Gösteren Kahramanlar’ın isimlerini de görürsünüz.

Atatürk Evi’nin hemen yanında yer alan Adana Sinema Müzesi’ni de mutlaka görmeniz gerekir. Hayatını sinemaya adayan ve Adana’nın bağrından çıkmış Yılmaz Güney’i anma köşesini, karanlık oda baskı cihazını, Adana’nın sinema oyuncularının fotoğraflarının tümünü görebilirsiniz.

Adana’da Şakir Paşa Mahallesi’nde bulunan Şakir Paşa Konağı’nda tarihsel esintilere rastlayabilirsiniz. Atatürk’ün burada kaldığı ve 2.Dünya Savaşı planlarını burada oluşturduğu söylenmektedir.

32 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi Türkiye’nin en uzun saat kulesi olup, Adana’nın simgelerinden bir tanesidir. Saat Kulesi’nin yapımına Ziya Paşa’nın valiliği döneminde, 1881 yılında başlanmıştır. Yapımının tamamlanması Vali Abidin Paşa tarafından 1882 yılında gerçekleşmiştir. Kesme taşlardan yapılan saat kulesi oldukça sağlam olduğunu tarihteki depremlerden yara almadan çıkarak ispat etmiştir. 1998 yılında Adana’da meydana gelen depremde birçok tarihi bina yıkılmıştır, ancak Saat Kulesi’nde herhangi bir hasar meydana gelmemiştir.

Saat Kulesi’nin yanı başında yer alan çarşı Adana’nın en eski çarşılarındandır. Buradaki dükkânlar dedelerden torunlarına kalmıştır.

Adana’da Doğa Harikası Yerleri Keşfedin

Ziyaret etmeniz gereken doğa harikası yerlerden biri Zamantı Irmağı kıyısında yer kalan Kapıkaya Kanyonu, Bahçecik Şelalesi ve Aladağlar Küp Şelalesi’dir. Seyhan Nehri’ni besleyen ırmaklardan bir tanesi Zamantı Irmağı’dır. Zamantı, Kayseri Pınarbaşı’ndan doğar, derin bir boğaz olan Zamantı Vadisi’ni katederek Göksu Irmağı ile buluşur ve Seyhan Nehri’ni oluşturur. Yani Zamantı Irmağı Kayseri ve Adana’yı birbirinden ayıran sınırdır diyebiliriz. Adana Aladağlar’da Kozantı yönüne giderek, Zamantı Irmağı, Göksu Irmağı ve Seyhan Nehri’nin buluşma noktasını ve manzarasını görmelisiniz. Zamantı Vadisi’nin takip ederek yeşillikler içinde olan Küp Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Küp Şelaleleri bu köyün çok yakınında, dar vadi içinde akmaktadır. 2016 yılında keşfedilen Küp Şelalaleri yeni yeni tanınmaktadır. Dağlardan inen küçük küçük kollar birleşerek tül gibi bir şelale yapısı oluşturmaktadır. Küp Şelalesi aynı anda bir çok noktadan akarak bir perde oluşturmaktadır. Vadinin birçok noktasında küçüklü büyüklü şelalaler görmek mümkündür.

Kapukaya Kanyonu

ise, Karaisalı ilçesine 5km uzaklığındadır. Kapıkaya Akkaya geçidi, rakımı 1630 metre yüksek bir nokta olduğundan Ocak-Şubat aylarında tepeleri karlı görmeniz mümkündür. Kanyonun çevresinde yayalar için ayrılmış emniyetli yaya yolunda yürümeniz sizi mutlu edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Paris Gezi Notları

Varda Köprüsü

Varda-Köprüsü

Adana’ya 40km mesafededir. 1888 yılında Osmanlı Devleti- Almanya arasında imzalanan antlaşmayla yapılmıştır. Köprü Osmanlı tarafından asker taşınması amacıyla yapılmış. Varta Köprüsü çevresindeki sessiz dağlar ve mis gibi orman havası sizi fazlasıyla etkileyecektir. Burayı tren seyahati ile deneyimlemenizi tavsiye diyoruz. Ancak dağ yollarından gidildiği için kışın çok soğuk oluyor, seyahatiniz bahar aylarında olursa iyi olur.

Adana’ya Özgü Yiyeceklerden Tadın

Ülkemizin geleneksel içeceklerinden biri olan şalgam Adana yöresine ait bir içecektir. Adana’ya gelmişken mutlaka şehrin merkezinde olan yerlerden bu leziz içeceği yerinde için. Muzlu süt içeceğini mutlaka denemeniz gerekir; içerisinde Hindistan cevizi, fındık, fıstık, tuz, süt ve tatlandırmak için bal konularak yapılıyor. Adana’ya özgü diğer yiyecekler sahlep, bici bici, gözlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir