İçeriğe geç

Erciyes Gezi Rehberi


 Erciyes, İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağı olarak kayıtlara geçen, Kayseri il sınırları içinde yer alan bir dağ. Kayseri il merkezinin güneybatısında yer alan Erciyes her yıl binlerce turist ağırlıyor.

  Erciyes dağı, 30 milyon yıllık geçmişi ile sönmüş volkan dağları arasında yer alıyor. Yapılan bazı araştırmalar dağın, eski çağlarda deniz ile çevrili olduğunu ve yaşanan volkanik patlama sonrası bazı değişimlere uğrayarak günümüz dağ halini aldığını belirtiyor. Volkanik patlama Erciyes dağının oluşmasında ekili olurken Gönen ve çevresinde bulunan peribacalarının meydana gelmesini de sağlıyor.

 Coğrafi olarak Erciyes dağı özelliklerine baktığımız zaman diğer dağlarda (Ağrı dağı hariç) mevcut olmayan bir özellik karşımıza çıkıyor. Bu önemli özellik Erciyes dağının yaz kış demeden zirvesinde kar tabakasının olmasıdır. Her dönem mevcut olarak bulunan bu kar tabakasına kalıcı kar deniliyor. Erciyes dağını gezi rehberine eklediğiniz zaman kalıcı karların da zirvede bulunduğuna şahit olacaksınız.

 Erciyes dağını gezi rehberine eklediğini zaman şehrin iklim özelliklerini dikkate alarak hareket etmelisiniz. Kayseri, İç Anadolu’da bulunan bir şehir olduğu için ilkbahar aylarında yağış aldığını ve kış aylarında kar yağışı ile karşı karşıya kalacağınızı bilmelisiniz. Bu bakımdan en iyi mevsimin yaz ayları olduğunu belirtelim. Ancak kayak yapmak için Erciyes’i tercih etmek istiyorsanız kış aylarını tercih edebilirsiniz.

 Erciyes dağı birçok efsaneye ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle bu muhteşem yeri gezmeye başlamadan önce efsaneleri dinleyebilirsiniz. Bu şekilde Erciyes dağına bakış açınız değişecektir. En çok bilinen efsanelerin başında Ak Gelin Efsanesi, Kerem ile Aslı geliyor.

 Erciyes Kayak Merkezi

 Muhteşem bir tatil geçirmek için Erciyes’i tercih edebilirsiniz. Palandöken, Kartal kaya, Ulu dağ gibi ünlü kayak merkezlerinden sonra adından bahsedilen Erciyes, ulaşım koşulları dikkate alındığında Palandöken gibi merkezlerden daha avantajlı olduğunu görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Roskilde-Danimarka Gezi Rehberi

 Erciyes dağının kuzey bölümünde yer alan Tekir Yaylası, kış sporu merkezlerinden biri. Bu yayla civarinda bulunan otelde 100 yatak bulunuyor. Tekir Yaylasını tercih ettiğiniz zaman bu otelde uygun fiyata barınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tekir Yaylasının üst bölmesinde geçen yol ünlü Develi yolu. Bu yolun eski çağlarda büyük döneme sahip olduğunu bilerek yol hakkında detaylı bilgiler almak için kılavuz kişilere danışabilirsiniz.

 Erciyes dağı çevresinde birden fazla otel ve piknik alanları bulunuyor. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz piknik alanlarında yaz-kış mangal yapabileceğiniz, piknik yapmaya uygun alanlar bulunuyor. Eğlenceli bir kayak ile vaktinizi muhteşem geçirecek ve acıktığınızda kapalı kamelyalarda ücretsiz olarak mangal yapabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin et ile ünlü şehrinde bulunduğunuz için en lezzetli etleri yiyeceğinizi bilmelisiniz. Gündüz kayak yapmak yerine piknik yapmayı tercih edenler akşam saatlerinde de kolaylıkla kayak yapabilir. Çünkü kayak pisti ışıklandırma yöntemi ile ışıklandırılıyor. Akşam saatlerinde kayak yapmanın daha eğlenceli olduğunu belirtelim. Ancak akşam saatlerinde bu muhteşem kayak merkezinin daha soğuk olduğunu bilmelisiniz.

 Erciyes’te Kayak Yapmak İçin Hangi Tarihler Uygun?

 Her kayak merkezinde farklı tarihler karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli nedeni merkezin coğrafi özellikleri bakımından farklı olması. Erciyes’te kayak yapmak isteyenler 1 kasım ve 1 mayıs arasında bu muhteşem yeri ziyaret edebilir. Ayrıca Erciyes her kayak merkezinde bulunmayan muhteşem bir özelliğe sahip, bu özellik toz kar adı verilen ufak boyutlarda bulunan çabuk erimeyen bir kar çeşidine sahip olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya-Torino Gezi Rehberi

 Erciyes’te Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 Erciyes, dünyanın önemli kayak merkezleri arasında bulunuyor ve her yıl kayak mevsiminde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Kayak yapmak isteyen kişiler çevresel faktörleri ve iklim koşullarına baktığı zaman yoğun kar yağışının olması durumundan ulaşımda büyük oranda sıkıntı yaşanacağını düşünüyor. Ancak böyle bir düşüncenin hatalı bir düşünce olduğunu ve ulaşımın kolaylıkla yapıldığını gece gündüz demeden yol açım çalışmaları yapıldığını belirtelim. Ayrıca kayak alanında teleferik aracılığıyla ulaşım yapılmakta.

 Erciyes’i gezi rehberine ekleyenler, kış mevsimini değil de yaz mevsiminde tercih edenler huzurlu bir doğanın ahenkli çağrışımıyla sarhoş olacaklar. Çünkü kışın gürültü, eğlence, adrenaline ev sahipliği yapan Erciyes, yazın sessizliği ile büyülüyor. Özellikle dağcılar tırmanış için bu sessiz, doğa ile baş başa kalmış yeri tercih ediyor. Siz de tercih edeceğiniz etkinliğe uygun olacak şekilde hangi mevsimde gideceğinize karar verebilirsiniz. Yazın eylül gibi aylarda uçurtma şenlikleri ve bazı eğlenceli aktiviteler de yapılıyor.

 Erciyes’e Nasıl Gidilir?  Kayseri Erkilet Hava alanını kullanarak şehir merkezine iniş yapabilirsiniz. Kayak merkezine ulaşmak için taksi veya minibüs kullanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Taksi metrelerin 75 TL üzerinde bir fiyata gittiğini söyleyelim. Uygun bütçeli yolculuk isteyenler minibüs aracılığıyla Erciyes’e ulaşabilir. Araç kiralama firmaları ile anlaşarak kiralık araç ile Erciyes turu yapabilirsiniz. Yol çalışmaları düzenli ve kaliteli bir şekilde yapıldığı için yol boyu herhangi bir engele takılmadan, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan Erciyes’e ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Santorini Gezi Rehberi

 Eğlenceli ve uygun fiyatlı bir yolculuk yapmak istiyorsanız hava yolu tercih etmek yerine demir yolunu tercih edebilirsiniz. Tren ile yolculuk yaptığınız zaman kısa sürede Erciyes’te olacağınız fikrini aklınızdan çıkarmalısınız çünkü tren yolu biraz uzun oluyor.

 Erciyes’te Yapılabilecek Etkinlikler Neler? 

Erciyes ünlü kayak merkezlerinden biri olduğu için ilk etkinlik olarak kayak yapabilirsiniz. Kayağın yanı sıra teleferik turu ile bütün Erciyes’i dolaşabilirsiniz. Teleferik uygun fiyatlı eğlenceli etkinlikle arasında bulunduğu için binebilmek için biraz sıra beklemeniz gerekiyor.

 Erciyes’e gittiniz ve pastırma yemeden eve mi döndünüz? İşte yaptığınız en büyük hata bu. Kayseri’ye giden kişi pastırma yemeden eve dönerse tatilin güzelliği bir anda yok olur. Pastırma yedikten sonra tatlı kar yağışını izleyecek ve soğuk havayı ciğerlerinize çekeceksiniz. İşte en güzeli de budur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir