AvrupaGezi Rehberi

Olszytn Polonya Gezi RehberiPolonya Olszytn insanlar tarafından Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerde birisi oluyor. Gezilmesi zevkli ve oluşan beklentileri daima karşılayan bir ülkedir. Gezmenin yanı sıra eğitim amacı ile de Erasmus programı kapsamında sıklıkla tercih edilmekte. 

Polonya ülkesi 312.679 kilometrelik yüz ölçümü ile karşımıza çıkıyor. Polonya Avrupa’da 9. büyük ülke sayılırken aynı zamanda dünyada 69. büyük ülke konumuna sahiptir. Şehrin her bölgesinde farklı özellikler ziyaretçileri karşılıyor.

Polonya ülkesinde tarıma önem veriliyor. Son analizlere göre yaklaşık yüzde 35’i orman alanı, toprakların yüzde 50’si tarım amacıyla kullanılıyor. Bunlar doğrultusunda sadece yüzde 15 oranında şehir bölgesi bulunuyor.

Eğer Olszytn Polonya gezisine çıkmayı planlıyor iseniz öncelikle bazı bilgileri bilmenizde fayda var, bu bilgiler;

1. Polonya’da kullanılan para birimi Zloty olmakta. Ülkemizde kullanılan TL birimine göre oldukça ucuzdur. Bundan dolayı da Polonya oldukça turist çeken bir ülke olmakta.

2.İçki fiyatları sudan daha ucuz olmaktadır.

3. Ülkemiz ekonomisine göre market, ulaşım gibi yerler daha ucuzdur.

4. Polonya genel itibariyle ucuz bir ülke ancak tekstil alanında oldukça pahalı bir ülkedir.

5. Irkçılık gibi konular bulunmuyor.

6.Polonya’ da yaşayan Türkler evlerini paylaşırlar. Bundan dolayı da kolayca kalacak yer bulabilirsiniz.Polonya Başkenti 

Polonya ülkesi, 16 adet idari bölgeye sahiptir. Bu bölgeler ise şu şekildedir; Wroclaw, Torun, Lodz, Lublin , Gorzow, Zielona Gora, Olszytn, Poznan, Krakow, Varşova Opole, Rzeszow, Bialystok, Gdariks, Katowice, Kielce oluyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Colmar, Fransa

Olszytn Polonya Resmi Dili Nedir?

Polonya’da yer alan Olszytn şehrinde konuşulan dil Lehçe olmakta. Konuşması zor olan bu dilin öğrenilmesi uzun sürmektedir. Lehçe dili Türkçe’ye göre çok fazla sessiz harfe sahiptir. Slav diline de oldukça benzer nitelikte olmakta .


Dini Yapıları

Avrupa’da bulunan Olszytn şehri dindar bir bölgedir. Yaklaşık olarak yüzde 90 oranında Katolik bulunur. Özellikle aileler sürekli olarak kiliselere gitmektedir. Paskalya bayramı gibi birçok özel günde kilise de ayin düzenleniyor. Hatta katolikler için anayasada oldukça ciddi kanunlar bulunmaktadır. Hiçbir Katolik mezhebi üyesinin bu kanunları reddetme imkanı yoktur. Ayrıca Polonya ülkesinde 5000 Müslüman Tatar yaşıyor. Olszytn Şehrine Gitmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Polonya’da yer alan Olszytn şehrine gitmek için en uygun zaman Mayıs, Haziran ve Eylül dönemleri olmakta. Bahsettiğimiz bu aylarda iklim ılımandır aynı zamanda kültürel aktiviteler çok sık gerçekleşir. Bundan dolayı sizlere tavsiyemiz bu aylarda Olszytn şehrini ziyaret etmeniz olacak.Ancak şunu da belirtmeliyiz ki kış aylarında karlar altında kalan bu şehir harika bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte yaz aylarında bu ülkeyi ziyaret etmek iyi bir fikir değil. Bunun nedeni ise yaz aylarında sıcaklık oldukça yüksek oluyor.

Olszytn Şehrine Nasıl Gidebilirim?

Olszytn şehrine gitmek için Polonya ve Türkiye arasında uçuş yapan hava yolları tercih edilebilir. Zaten bu uçuşları yapan 2 adet havayolu şirketi bulunuyor. Yapılan uçuşlar ise Türkiye’de Atatürk Havalimanı’ndan Varşova’da ise Chopin hava limanından gerçekleşiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bremen Gezi Rehberi

Olszytn Hava Durumu Nasıldır?

Olszytn şehrinde yaz ayları oldukça sıcak ve yağmurluyken kış ayları genellikle soğuk odun geçiyor. yaz aylarında belli zamanlarda yağmurlar meydana gelir ancak kış aylarında genellikle Kasım ile Mart arasında belirli aralıklarla kar yağışı gerçekleşir. Sıcağın en yüksek olduğu aile ise Haziran ve temmuz ayıdır. 

Olszytn Kültürü Nasıldır?

Oldukça ekonomik bir şehir olan Olszytn oldukça gelişmiş ve kalite ile bir şehir oluyor. Özellikle şehirde cuma ve cumartesi günleri gece kulüpleri aktif bir şekilde çalışır. Şehrin resmi dili lehçe olsa da özellikle genç kesim arasında İngilizce konuşmaktadır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki asla karşınızdaki Polonyalı’ya sen diye hitap etmemelisiniz. Bu bir kusur olmaktadır. 

Olszytn Mutfağı Nasıldır?

Polonya’nın Olszytn şehrinde Alman, Yahudi, Rus ve Macar mutfağından etkilenmektedir. En çok yemek yapılan malzemeleri ise lahana ve patates sebzeleridir. Et konusunda ise ördek, domuz, kümes hayvanları ve balık gibi etler tercih ediliyor. 

Olszytn Gezilecek Yerler

 Olszytn şehrinde pek çok gezilecek nokta bulunuyor. Bu yerler şu şekildedir;

• Old Town

Old Town herkes tarafından oldukça hayran kalınan bir yer oluyor. Cıvıl cıvıl sokakları , çeşit çeşit eğlence merkezlerinin yanı sıra kusursuz mimarisi ile Old Town mutlaka gezilmesi gereken bir nokta. Hatta çevresinde bir sürü sokak çalgısı, antika barlar ile sanki orta çağa yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Roma gezi rehberi

• Olszytn Kalesi

Olszytn şehrinde bulunan en eski kaledir. 14. Yüzyılda inşa yapılmış daha sonrasında ise kalenin daha önce yerleşimin gerçekleşmediği bir bölgeye inşa edilmiştir. Gotik bir tarza sahip olan bu kale günümüzde ise Warmia ve Mazury Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kale’de şuan da kale geceleri gibi etkinlikler meydana geliyor. 


• Bialowieza Ormanı

Polonya sınırlarında bulunan bir ormandır. Orman sınırlarını bisiklet ile geçmeniz mümkün. Ormanda özellikle bizon hayvanları oldukça fazladır. Birçok yabani hayvan bu ormanda barınıyor. Yaşattığı değişik havası ile oldukça kaliteli ve doğal ve huzur sunan bir ormandır.

• Lublin

Yahudilerin en büyük çoğunluğunun olduğu bölgedir. Bu şehir bölgesinde birçok kültürel aktivite olanağı bulunuyor. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı