İçeriğe geç

Uzun Göl Trabzon Rehberi

Mavi İle Yeşilin Kaynaştığı Cennet Köşesi

Trabzon, Türkiye’nin kuzey tarafına düşen ve mavi ile yeşili bütünleştiren doğa harikası bir köşedir. Kemençesinin ritmine ayak uydurmak için insanın içinde kıpırtı oluşturan ve horonun coşkusuna kendini ister istemez kaptıran, kültür zengini bir memlekettir. Sofrasındaki lezzetler ile fıkralarındaki tat, dillere destan bir yurdum köşesidir. Tarihi dokusu ile mirası ve hamsi üstüne kurulan bir geleneği ile dillere destan bir coğrafyadır.

Doğu Karadeniz bölgesinin en gelişmiş kenti Trabzon’un, doğa harikası bir köşesi vardır. Çaykara ilçe sınırlarında bulunan ve çam ağaçları ile etrafı çevrili olan, cennet köşesi bu yerin adı, Uzun Göl’dür. Uzun Göl, Trabzon kent merkezine yaklaşık yüz kilometre mesafededir. Çaykara ilçe merkezine ise takribi yirmi kilometre gibi bir uzaklıkta bulunur. Uzun Göl, deniz seviyesinden, bin doksan metre rakıma sahip bir yerdir. Etrafını çevreleyen çam ormanlarının ortasında yer alan vadide bulunur. Tabiat Parkı olarak nitelendirilen bu doğa harikası yer, tam ortada oluşan göl ile anılır.

Haldizen Deresinin Doğal Gölü

Haldizen deresi, vadiden süzülerek akan küçük bir akarsudur. Uzun Göl, vadi yamaçlarındaki kayaların, yamaçlardan kopup dere yatağını kapatması ile oluşmuştur. Haldizen deresinin önüne doğal set çeken kayalar, zamanla dere sularının birikmesine neden olur. Oluşan bu uzunca nitelikli göle de Uzun Göl adı verilmiştir. Bu bölge de bu isimle anılır olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çorum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun Göl, cennet olarak betimlenecek kadar emsalsiz doğa güzelliklerine sahip bir yurttur. Gölün iki yakasından aşağı doğru süzülen dik yamaçları ve yamaçlardan göl sularına değin inen çam ağaçları, güzelliğin resmini oluşturmaktadır. Çamın dokusundan gelen yeşil tonlar, suyun dokusundaki mavi tona karışarak oluşturduğu görsellik, insana temaşa hazzı vermektedir. Kartpostallık diye nitelendirilen ve bir yerin ne denli harika bir güzelliğe sahip olduğunu belirten bu kelime, tam bu mekâna layıktır.

Vadi, oluşan göle kadar iner ve gölle adeta bütünleşir. Uzun Göl, tertemiz havaya ve etrafında bulunan pırıl pırıl akarsulara sahip, görsel bir cennettir. Doğasındaki görselliği coşturan o kadar çok etken vardır ki! Doğal güzelliği için her şey harika tasarlanmıştır. Vadilerden ayrı oluşan ve gölün hemen arka tarafında yer alan kısmen düz bölüm, göle ayrı bir hava katmaktadır. Çimenin yeşilinin gölle bütünleşmesi ve dağın yamaçlarındaki çam dokusuna ton kazandırması, görselin bütünlüğüne harika cümbüş katmaktadır. Çimenlerdeki rengârenk çiçeklerin coşkusu da, ayrı bir görsel şölendir.

Doğanın Dinginliğine Kendini Atmanın Adresi

Uzun Göl, hem Türkiye hem de dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilerin, dinginliğine kendini bırakıp, temaşa hazzı yaşamak için tercih ettikleri bir yer halini aldı. Çiçeklerinin canlı renklerine kendilerini bırakıp, mavi ile yeşilin tonlarında, dinginlik arayanların uğrak yeri haline dönüştü. Gelen ziyaretçinin ayrılmak istemediği ve ilk fırsatta yeniden gelmenin planlarını yaptığı, cennetten bir köşedir Uzun Göl!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ankara Hakkında Merak Edilenler

Uzun Göl, köy tadında yayla havası almanın da adresidir. Aynı zamanda eğlence ve aktiviteleri olan bir mekândır. Doğa ile iç içe yapılacak yürüyüşlerin, sağlık ve oksijen zengini ortamında yer alan bir şifa yurdudur. Konaklamak için hem otelleri hem de pansiyonları bulunan, turistik bir tatil köyüdür. Alabalık lokantalarının lezzetli ürünlerinden tadıla bileceği, hem bungalov hem de dinlenme tesisi tipi otellerin konaklama seçeneklerinden birinin değerlendirilebileceği, enfes bir köşedir.

Uzun Göle Sevgi Katan Güzellikler

Uzun Gölün hemen alt tarafında yer alan köyün adı, Şerah’tır. Bu köydeki hem eski hem de yöresel mimarinin özelliklerini yansıtan evler, göle ayrı bir güzellik kazandırmaktadır. Beton yapılaşmadan uzak, eski yöresel evler ve yöre halkının doğal yaşantısı, Uzun Gölün sevilmesinin nedenleri arasında yer alan unsurlardandır. Yöre halkının doğal bağ ve bahçe çalışmaları ile samimi ve cana yakın tutumu, içten davranışları, gölün bulunduğu yere sempati kazandıran renklerdir.
Gölün genel doğa harikası görümüne değer katan ve bu vadiyi değerli kılan renklerden biri de, yöre insanının konuşma tarzıdır. Samimi ve içten gelen şiveli konuşma, gelen turistlerde, göl ve çevresi hakkında güzel izler bırakmaktadır. Son zamanlarda iyiden iyiye artan Uzun Göl ziyaretleri, doğa turizmi rakamlarını da artırmaktadır. Yerli ve yabancı turist sayılarının her geçen sene artış göstermesi, turizm alanında oluşturduğu potansiyel ile Trabzon ili için önemli bir yere sahiptir. Nisan ayında başlayan ziyaretler, Eylül ayına kadar yapılabilmektedir. Bu cennet köşesinin, yaz ya da kış gelen ziyaretçilere hizmet sunacak potansiyeli de bulunmaktadır.

Uzun Göl camii

2 Yorum

  1. Trabzon çok merak ettiğim yerlerden bir tanesi, önümüzdeki yav mevsiminde gitmeyi düşünüyorum. Çok bilgilendirici ve detaylı yazınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.

    • Umarim en kısa zamanda Trabzonu ziyaret edip ani yaşamınız dileğimle. Degerli yorununuz için tak Eder yorun hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir