AvrupaGezi Rehberi

Brugge Belçika Gezisi

 Brugge Belçika

 Brugge Belçika, üç ana bölüme ayrılarak idari sınırlarını belirliyor. Bu bölümlerden biri Flaman bölgesi. Flaman bölgesi, Brugge kenti ile meşhur. Bu kent gelişmişlik sınırlarını zorlayarak farklı kültürel mirası bünyesinde barındırıyor.

 Flaman bölgesinin resmi dili Flemenkçe olduğu için konuşulan dil de Flemenkçe olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı bölgelerde sınırlı sayıda da olsa Fransızca ve Almanca konuşulduğunu görüyoruz.  Çikolatalarıyla ünlü Brugge genelde Kuzeyin Venedik’i olarak anılıyor. Venedik’e benzetilen Brugge, önemliticaret merkezlerinden biri. Eski tarihe baktığımız zaman dünyanın ilk kıymetli menkul borsasının bu şehirde açıldığını görüyoruz. Bu da şehrin ne derece ileri seviyede olduğunu gösteriyor.

 Brugge Nasıl Gidilir?

 Brugge ye Muhteşem bir tatil için hayaller kurdunuz, “şunları götüreceğim, şu kadar para harcayacağım” gibi cümleler kurmaya başladınız ancak gezi rotası için hayalinize uygun bir yer bulamadıysanız sizlere Brugge’e tavsiye edelim. Muhteşem mekanları ve eşsiz manzarası ile Brugge, farklı bir yer görmek isteyenler için gezilmesi gereken bir yer. Peki Brugge nasıl gidilir diyorsanız Türkiye’den geçiş güzergahlarının ne şekilde olduğundan bahsedelim.

 Brugge Hava yolu için Türkiye’den Brugge’e direkt uçuş yapılamıyor ne yazık ki. Aktarmalı olarak bu muhteşem şehre ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Brüksel’e uçuş yaptıktan sonra Brüksel’in güney istasyonundan Brugge’e ulaşabilirsiniz. Güney istasyonunda demir yolu ile yolculuk yapacaksınız. Yaklaşık bir saat sürüyor. Bir saat sonra eşsiz manzarasıyla Brugge sizleri büyülemeye başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Beyaz Rusya Gezi Rehberi

 Şehri gezmek için araç kiralama seçeneği bulunduğu gibi minibüs gibi şehir içi ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. “Rahatlık benim için çok önemli” diyenler için araç kiralama veya taksi turları tavsiye ediliyor. Bütçenize en uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

 Brugge Ne Zaman Gitmek Doğru Olur? 

İklim koşulları Brugge gezisini mahvetmesin istiyorsanız hava durumunu dikkate alarak doğru şekilde hareket etmelisiniz. Kış aylarının çok soğuk geçtiği bu şehirde yaz ayları yoğun nemli ve yağışlı oluyor. Genellikle turist akışı haziran-ağustos aylarında gerçekleşiyor. Yağmurun gezinizi mahvetmesini istemiyorsanız ağustos ayı tatil için en uygun ay. Ayrıca haziran ve ağustos ayları arasında şehirde çok önemli festivaller yapılıyor. Ağustos ayını tercih ederek hem festivallere katılma imkanı bulacak hem de güneşli günlerin tadını çıkaracaksınız.

 Brugge Kalınacak Yerler

 Tatil için Flaman bölgesinin başkenti olan ve çikolatalarıyla dünyaya ün salmış Brugge şehrini mi seçtiniz? O halde gotik mimarinin hakim olduğu muhteşem dekorlu otellerde barınma imkanı bulabilirsiniz. Şehir merkezine yakın olan otellerin mevcut olduğu gibi merkeze uzak yerlerde olan moteller de mevcut. Fiyat konusunda barınak olarak tercih ettiğiniz otelin özellikleri belirleyici oluyor. Çok yüksek fiyatlı oteller bulunduğu gibi uygun fiyatlı oteller de mevcut.

 Brugge Gezilecek Yerler

 Gotik mimarı denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden biri olan Brugge, manzarası ve eşsiz mimarisiyle albenisi yüksek bir yer. Birden fazla gezilecek yerin mevcut olması şehri bir adım öne çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Roma gezi rehberi

 Grote Markt, şehrin önemli meydanlarından biri, farklı heykel ve mimarinin yer aldığı bu meydanı kısa süre içinde gezerek Burg Meydanına geçiş yapabilirsiniz. Meydanları gezdikten sonra kutsal mekanları ziyaret ederek uhrevi bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Bu alanda en iyi katedral: Aziz Salvator Katedrali. Bu katedralin eski çağlardan kalma çizgilerle inşa edildiğini ve muhteşem motifleriyle insanı büyülediğini göreceksiniz.

 Tarihi bir yolculuk için heveslenenler Gruuthuse müzesini gezebilir. Bu müze dışında Historium Müzesi gibi büyük müzeleri de gezebilirsiniz. Mimari yapısı ve dekoratif ürünlerin farklı yapısı sizi Orta Çağa götürecek.

 Brugge Mutfağı 

Tatil için tercih ettiğiniz Brugge’de aç kalmak istemiyorsanız mutfak geleneği hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bu şehirde Türk yemekleri bulmanız mümkün değil. Şehrin geleneksel yiyeceklerini tadarak farklı lezzetler öğrenebilirsiniz.

 Brugge mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz tencere içinde haşlanan midye oluyor. Midyenin can arkadaşı olarak patates kızartması ikram ediliyor. İçecek olarak bira tavsiye ediliyor. Patates kızartması ile şehri turlayan turistleri görmeniz mümkün. Aslında patates kızartması tüketmek bir gelenek haline gelmiş. Fransa’dan dünyaya yayıldığı bilinse de patates kızartmasını asıl kaynağı olarak kendilerini görüyorlar bu nedenle yoğun şekilde her yemekte ve tatlının yanında patates kızartması tüketildiğini göreceksiniz.

 Brugge mutfağı deyince Waffle anmamak mümkün değil. Çünkü Belçika, Waffle çıkış noktası olarak kendini görüyor. Fransa’da “gaufre” adıyla anılan waffle aslında ilk olarak bu ülkede çıksa da Belçika bu konuda ilk çıkış noktası olduğu yönünde ısrara ediyor. Hangi ülkenin waffle ilk çıkardığından çok lezzetli waffle yapan Brugge’de gezerken bu eşsiz tatlıyı tatmayı önemsemelisiniz. Çünkü bilindiği gibi Belçika çikolatasıyla ünlü bir ülke ve en güzel çikolatayı bu ülkede yiyeceğinizi waffle’nin en güzelini bu ülkede yiyeceğinizi bilmelisiniz. Waffle’nin birden fazla çeşidini Brugge mutfağında görüyoruz. Çilekli, portakallı, beyaz-siyah çikolatalı ve daha birçok çeşit..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Boston Gezi Rehberi

 Brugge, ağır Türk kahvaltısının aksine çok hafif atıştırmalık ile kahvaltı yapmayı tercih ediyor. Öğlen yemeği için kahvaltının aksine çok ağır yemekler tercih ediliyor. Kırmızı et, karides, kuşkonmaz salatası ve vazgeçilmez içeceklerinden bira öğlen yemeği için tercih ediliyor. Siz de hafif bir kahvaltının ardından öğlen ağır bir yemek yiyerek bu mutfağa ayak uydurabilirsiniz.

 Muhteşem lezzetleriyle büyük beğeni toplayan Brugge mutfağının Türk mutfağı gibi yüzlerce çeşit barındırdığını ne yazık ki söyleyemiyoruz. Genelde aynı lezzetlerin farklı baharat çeşitleriyle buluştuğunu ve bu şekilde sunumunun yapıldığını belirtelim.  Şehri gezerken adım başı çikolata ve bira dükkanlarının olduğunu göreceksiniz. Bunun en önemli nedeni ülkenin çikolata ve birasıyla ünlü olması. Eve dönerken sevdiklerinizi şımartmak istiyor ve tatlı bir hediye almak istiyorsanız çikolata ve bira alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Brugge ve çevresi Benelux bölgesinin en güzel yörelerinden biri. Amsterdam gezimin 1 gününde Brugge’da kalmak üzere plan yapmıştım. Fakat gittikten sonra sadece 1 günle sınırlandırdığım için pişman oldum. Çok büyük bir şehir olmasa da, şirin ve klasik bir şehir. Birkaç gece daha kalmak isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı