İçeriğe geç

Ege’de şirinmi Şirin Bir Tatil Kasabası: Alaçatı

Alaçatı; Rengarenk taş evleri, çiçekli duvarları ve sokaklarından geçerken duyacağınız mis kokuları ile görenleri büyüleyen Alaçatı, ege bölgesinde minik bir kasabadır. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olarak bilinen Alaçatı, son yıllarda tatil meraklılarının uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir. Tarihinden, denize kıyısına; yöresel ürün ve ilgi çeken kültüründen, rüzgar sörfüne varana kadar tatilinizi Alaçatı’da yapmak için birçok nedeniniz var. Alaçatı’da gezilecek yerler nerelerdir? Alaçatı’da hangi aktiviteler yapılabilir? Gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

1.Rüzgar Sörfünün Uğrak Mekanı: Alaçatı

Alaçatı’da Yılın neredeyse her günü rüzgar alması nedeniyle sörf düşkünlerinin hayallerini süsleyen Alaçatı, su sporları için en uygun yerlerden biri. Hatta Alaçatı birçok sörf okulu ile de bilinmekte. Popülerliğinin kaynağı ise sürekli rüzgarlı olan denizi.  Üstelik sadece Türkiye içerisinde de değil dünya genelinde kuvvetli popülerliğe sahip olan bir sörf merkezidir. Alaçatı sizlere hem sörf öğrenmek hem de profesyonel sörf yapmak için mükemmel bir ortam sağlayacak. Özellikle sörf öğrenmek isteyenler için  en güzel yanı uzun uzadıya derinleşmeden ilerleyen bir deniz kıyısına sahip olması. Sörf yapmayı öğrenmek listenizde varsa Alaçatı sizler için mükemmel bir başlangıç olacaktır.

2.Keşif Gezisi İçin Başlangıç Noktası: Alaçatı Meydanı

Alaçatı taş evleri, restoranları, sevimli dükkanları, kıyısı ve tarihi mekanları ile dolu dolu bir kasabadır. Alaçatı’ya gitme fırsatı bulduysanız hiçbir yeri es geçmeden Alaçatı’yı keşfetmek için bulabileceğiniz en mükemmel başlangıç noktası Alaçatı meydanı olacaktır. En rahat ayakkabılarınızı giydiyseniz keşfe meydandaki kafelerden, yöresel dükkanlardan ve mis gibi çiçek kokan sokaklardan başlayabilirsiniz. 

3.Köklü Tarihi İle Alaçatı

Alaçatı her ne kadar sörf düşkünlerinin ve turistlerin ilgi odağı olsa da görülmesi için başka nedenler de vardır. Özellikle köklü tarihi ile dikkat çeken Alaçatı, tarihe merakı olan birçok insanın da uğramadan geçmemesi gereken semtlerden biri. Yapılan araştırmalara göre milattan sonra 1300’lü yıllarda yazılmış belgelerde Alaçatı’dan söz edildiği bilinmektedir. Osmanlı devleti döneminde de süvariler köyü olarak ifade edilmiş olan Alaçatı’nın adının aslında yine Osmanlı döneminde beldeye yerleşen Alaca At ailesinden geldiği tahmin edilmekte. 1566 yılında Sakız Adasının fethine kadar Cenevizlilerin yönetimi altında olan Alaçatı o dönemde de önemli ticaret merkezlerinden biri olarak bilinirmiş. Üstelik bu dönemde şarapçılık ile ön plandaymış. 

1800’lü yıllarda Alaca At köyünde sıtma hastalığı ortaya çıkınca köyün güneyindeki bataklıktan kurtulmak zorunda kalınmış. Bunun üzerine şuan da Alaçatı köyünde adına cami bulunan Hacı Memiş bir kanal projesi hazırlar ve köye getirilen birçok işçi ile birlikte çalışmalar yapılmış. Köyün güneyindeki bataklık bölge temizlenerek yaşam alanı olarak kullanılmaya başlanmış ve daha sonra bu hastalığa neredeyse hiç rastlanmamış. Alacaat köyünde yaşayanların büyük çoğunluğu ise Rum halkı olduğu bilinmekte. Günümüzde Alaçatı’ya gidenlerin oldukça ilgisini çeken taş evlerin büyük bir çoğunluğu da bu dönemde inşa edilmiştir. Günümüzde sit olanı olarak belirlenen Alaçatı’da taş evlerden başka çeşit ev imar etmek de yasaktır. Bu taş evlerin en güzel yönü ise yapılırken kullanılan adına da “Alaçatı Taşı” denilen taşlar sayesinde evlerin yazın serin kışın ise sıcak olmasıdır. Balkanlardan gelen yoğun göçmen kitlesi Alacaat köyünden Rum halkının göçmesine neden olmuştur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Mekke ve Medine Gezi Rehberi

Günümüzde Alaçatı’yı ziyaret ederseniz yörenin yaşam alanı olarak kullanılmasında büyük emeği geçen Hacı Memiş Ağa adına yaptırılan Hacı Memiş Ağa camisini görmeden beldeden ayrılmayın.

4.Ege Mutfağının Tadını Keşfedin

Ege’nin lezzetlerini keşfedeceğiniz lezzet turları ile Alaçatı yemek kültürüne merak saranlar için tam bir cennet. Listeleri çıkarın. Yolunuz yılın şu zamanı Alaçatı’ya düşerse her yıl mart ayının sonunda düzenlenen Alaçatı Ot Festivali kaçırmamanız gereken etkinlikler arasında yerini almalı. Ayrıca Alaçatı, etrafında yetişen yüzlerce şifalı otla alternatif tıp meraklılarının da uğramadan geçtiği bir yerdir. Birbirinden lezzetli yemeklerin sırrı bu otlarda saklı. Yemek yerken deneyimleyeceğiniz farklı tatlar, tatilinize ilginç bir tat katacak. Bu arada bir cumartesi Alaçatı’da olursanız mutlaka cumartesi pazarına uğrayın. Pazarda organik meyve ve sebzelerin yanı sıra süt, yoğurt, menemen gibi civar köylerden yapılıp getirilen birçok ev yapımı ürünü bulabilirsiniz. 

5.Yıl Boyu Festival Şenlikleri

Alaçatı’ya yılın hangi dönemi giderseniz gidin farklı bir festival sizi karşılayacaktır. Birçok tatil yerinin aksine Alaçatı hem yazın hem kışın istisnasız her mevsim turistlerin ilgi odağı olan bir kasaba. Her yıl mart ayının sonunda lezzet festivali olarak da bilinen Alaçatı Ot Festivali, sinema sektörünün her yıl merakla şubat ayının beklemesinin nedeni İF AFM Bağımsız Filmler Festivali, eylül ayında Alaçatı Uçurtma Festivali, ekim aylarında gerçekleştirilen Bisiklet Şenliği ve daha birçok festivaliyle yılın her dönemi canlılığını koruyor. 

6.Şehir Turu

Alaçatı’da şehir turu yapmak eminim ilginizi çekecektir. Sörf, festivaller, gün batımı manzaraları, sahili… Saymakla bitmeyecek Alaçatı güzelliklerine bir de şehir turunu ekleyin çünkü Alaçatı doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek. Sakız ağaçlarını, yel değirmenlerini, çiçekli sokaklarını, pazarlarını çok seveceğiniz Alaçatı’da kasabanın simgesi olarak bilinen 1800’lü yıllardan kalma taş yel değirmenlerini gün batımında ziyaret edin. Gün batımına aşık olacağınıza adımız gibi eminiz. Küçük bir tepenin üzerinde kurulan taş değirmenler ayrıca ilginizi çekecek.

Butik Otelleri Keşfedin

Alaçatı butik otelleri ile de ünlenmiş bir yerdir. Küçük birbirinden farklı temaları olan butik otellerin her biri size kendinizi bambaşka bir yerde hissettirecek. Şehir otellerinden ve tam anlamıyla şehir hayatından uzaklaşmanın en güzel yollarından biri de butik oteller olabilir. Birçoğu restore edilmiş bu otellerin bir asırdan daha fazla geçmişi olanlar bile hala hizmet vermekte. Butik otelleri keşfetmeyi kafaya koyduysanız kaldığınız butik otelde Ege usulü bir kahvaltı yapmadan otelinizi terk etmeyin. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya'da Bir köy -Castelmola köyü

7.Hediyelik Eşya Dükkanları ve Antika Pazarı

1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş olan bir kiliseden pazara dönüştürülmüş olan antika pazarı her cumartesi ve pazar günleri hediyelik eşya ve antika meraklıları için açılmakta. Her bütçe için farklı ürünlerin bulunduğu antika pazarı tam anlamıyla “evdeki hesabın çarşıya uymadığı pazar” olabilir.😊

Gece Hayatı 

Dikkat yüksek müzik! Özellikle son yıllarda daha da popülerleşen gece hayatı Alaçatı’da eğlencenin hiç bitmeme nedenlerinden biri. Sizi şaşırtacak ünlü şarkıcıları görebileceğiniz Alaçatı, sabahın erken saatlerine kadar eğlencenin merkezi olmakta. Eğer Alaçatı’da gece hayatını görmek istiyorsanız gidebileceğiniz birçok yerden biri de Aya Yorgi koyu. İyi eğlenceler.

8. Plaj, Deniz ve Kum

Tatilin olmazsa olmazı plaj günleri. Berrak suyu, temiz kumsalı ve hiç bitmeyen rüzgarı Alaçatı’nın en cilveli taraflarından biri. Sörf yapanları izlemek, yüzmek, güneşlenmek, su sporları ile ilgilenmek ya da sevdiklerinizle vakit geçirmek. 

Aynı anda birçok aktivite, eğlence, deniz, spor, geziler, festivaller ve aklınıza gelebilecek daha neler neler… Alaçatı hem günümüzün hem de geleceğin tatil beldelerinden biri. Sizleri de bizim gibi büyüleyecek. Çünkü Alaçatı’da yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir