İçeriğe geç

ASYA KITASI: GEZİLMESİ GEREKEN 8 YER

Dünya’nın en büyük kıtası olan Asya, tarih boyunca pek çok dine, kültüre ve medeniyete yuva olmuş nefes kesici bir coğrafya. Asya size yıllardır göz önünde olanların ötesinde kendine has mistisizmini, kültürünü ve kendine has renklerini sunuyor. Bir seferde tatil beldesi gezer gibi tüm Asya kıtasını gezmek tabi ki mümkün değildir. Ancak Asya kıtası gezilmesi gereken yerlerden biri olmaya devam ediyor. Eğer yolunuz bir gün Asya kıtasında bir seyahat etkinliğine düşerse mutlaka “Asya Kıtası: Gezilmesi Gereken 8 Yer” başlıklı gezi yazımızı inceleyin. Hazırlayacağımız her türlü listenin, köklü bir tarihe sahip bu coğrafya için yetersiz kalacağının bilincindeyiz. Ancak Asya’ya dair ufak bir fikir oluşturmak, belki de fikirlerinizin ötesindeki zenginliği gösterebilmek amacıyla sizin için Asya Kıtası: Gezilmesi Gereken 8 Yer hakkında ufak bir liste hazırladık.

FUJİ DAĞI, JAPONYA

1.      Fuji Dağı – Japonya

Fuji Dağı, Japonya’nın en yüksek dağı ve 1707’li yıllarda patlamanın ardından aktif özellik göstermemiş olsa da aslında volkanik bir dağ olmaya devam eden bir yapıya sahiptir. Eski zamanlarda Japon Halkı Fuji Dağını kutsal kabul edip uzun yıllar boyunca dağa taparak ibadet ediyordu. Çevresinde pek çok göl ve ormanlık alan bulunan dağın tepesi her daim karla kaplı. Fuji Dağı, etrafıyla birlikle görkemli bir doğa harikası ve ömrünüzde görebileceğiniz en büyülü yerlerden biri. Yolunuz düşerse insanların dağın etrafında bıraktıkları izleri mutlaka inceleyin. Tarihin ve medeniyetin izlerini görmeniz için harika bir yer.

ÇİN SEDDİ, ÇİN

2.      Çin Seddi  – Çin

Bir dönem Ay’dan görülebildiği iddia edilen, harcında insan kemiklerinin bulunduğu söylenen, dünyanın en uzun savunma duvarı olmakla kalmayıp aynı zamanda en uzun mezarlığı olarakta kabul edilen, hikayelerle dolu ve belki de dünyanın en ünlü yapılarından biri Çin Seddi. Çin halkı tarafından kimi zaman kutsal sayılan kimi zaman da korunaklı bir duvar olan Çin Seddi hakkında onlarca film bulabilirsiniz. Efsanelere konu olmuş bu toprakları mutlaka görmenizi öneriyoruz.

TAÇ MAHAL, HİNDİSTAN

3.      Tac Mahal – Hindistan

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından genç yaşta kaybettiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün anısına yaptırılmış Tac Mahal. Günümüzde İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor ve her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Her parçası özenle seçilmiş, ince ince düşünülmüş olan bu yapı hakkında pek çok efsane duyabilirsiniz. Taç Mahal hakkında Hintliler tarafından ilginç bir inanış da mevcut. Taç Mahal’ın etrafında iken gerçekten temiz kalpli iseniz yürekten istemeniz ile birlikte sizin için en hayırlı olan kişiyi Taç Mahal’in etrafında görebilirsiniz. İslam mimarisinin oldukça dikkat çeken eserlerinden biri olan Taç Mahal yolunuz Hindistan’a düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Bizim tavsiyemiz tüm bu hikayeleri o topraklarda dinlemeniz.

PETRA ANTİK KENTİ, ÜRDÜN

4.      Petra Antik Kenti – Ürdün

Petra Antik Kenti tarihi M.Ö 400’lü yıllara kadar uzandığı biliniyor. Hakkında şiirler yazılmış, biraz gizemli, çokça da görkemli bir yer.  Kayalarının delişmen rengine sahip olması nedeni ile Petra’ya Gül Şehri demişler. Uzun yıllar boyunca ticaretin merkezi olmuş bir yer olarak da bilinmekte. Kral mezarlarının da bulunduğu kentin ilk yapılış amacı hala sırrını koruyor. Bu gizemli şehir kesinlikle görmeye değer.

SEMERKAND, ÖZBEKİSTAN

5.      Semerkand – Özbekistan

İpek yolu üzerinde bulunması nedeniyle her dönem önemini korumuş, dünyanın en eski şehirlerinden biri Semerkand. İslam Mimarisinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz, kendine has, farklı kültürlerle harmanlanmış bir yerdir. Camileri, müzeleri, anıt mezarları ve gezilecek yerleri ile uzun zamandır görenleri büyülemeye devam ediyor. Özellikle İpek yolu üzerinde olması nedeni ile de tarih boyunca  pek çok gezginin uğrak noktası olan Semerkand’a sizde mutlaka uğramalısınız.

BAGAN, MYANMAR

6.      Bagan – Myanmar

Bir zamanlar Pagan Krallığının başkentiymiş Bagan. O dönemlerde bölgede on binlerce Budist tapınağı ve pagoda bulunuyormuş. Günümüzde binlercesini hala görmeniz mümkün. Etkileyici mimarisi ve bölgenin mistik ruhu hafızanızda yer edinecek. Fotoğraf makinelerinizi hazırlayın çünkü elinizden düşürmeyeceğinize eminiz. Özellikle tarih merakınız varsa bu büyülü, bilgelikle dolu antik kent göreceğiniz en anlamlı yerlerden biri olacak.

KATMANDU, NEPAL

7.      Katmandu – Nepal

Pek çok Hindu ve Budist tapınağıyla dolu bir şehir Katmandu. Kültüre has ritüelleri, her daim mutlu görünen insanlarıyla renkli bir yer. Farklı inanç ve ritüellere ilgi duyan biri iseniz Katmandu’da ilginizi çekecek pek çok şey görebilirsiniz. Çok kültürlü olması nedeni ile her telden sesler duyabilir ve yapılar görebilirsiniz. Rengarenk bir seyahat yapmayı planlayanlar için de uğrak noktalardan biri olmaya devam etmekte. Oldukça gürültülü ve kıpır kıpır olan bu şehir sizde tuhaf bir yaşam sevinci uyandırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Marmara Adası Gezi Rehberi

8.      Sri Lanka

Pek çok dinden, etnik yapı ve kültürden gelen insanlarıyla Sri Lanka’nın zengin bir toplumsal dokuya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Etnik çeşitliliği beraberinde kültürel çeşitliliği de getiriyor. Kültürel çeşitliliğin birçok güzel sonucu bulunmakta. Çeşit çeşit yemekler, hediyelik eşyalar ve gezilecek yerler bulmak Sri Lanka içerisinde iken çok kolay.  Antik zamanlardan kalma tapınakları, yağmur ormanları ve pek çok doğa harikasıyla Sri Lanka sizi her anlamda etkileyebilecek bir yer.Dalgıçlık, sörf ve rafting gibi sporlarla ilgiliyseniz burayı daha da çok seveceğinize eminiz. Doğa meraklıları, tarih severler ve gezmeyi adet haline getiren herkesin doymak bilmeden gezebileceği yerlerden biri. Doğanın saf güzelliğine tanıklık edebileceğiniz bu nefes kesici toprakları görmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Asya Kıtası Gezilecek Yerler bakımından listemize aldıklarımızdan çok daha fazlasına sahip. Her bir karışı birbirinden güzel ve rengarenk insanları, gelenekleri, kültürleri ile kısa mesafeler arasında büyük farklılıklar görebileceğiniz muazzam kıtalardan biri. Asya kıtası hakkında merak ettiklerinizi ve kameralarınızdan çıkan güzel pozları bizimle yorum yaparak paylaşabilir yolculuğumuzun bir parçası olabilirsiniz.

Rota Uzaklar…

4 Yorum

  1. alperen alperen

    çok güzel bir yazı, bilgilendirici

    • Teşekkürler. Başka güzel çalışmalarda buluşmak üzere. Rota Uzaklar ailesi…

  2. Esma Esma

    Yazının tam bir bilgi şöleni tadında. Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum.

    • İlginiz için çok teşekkür ederiz. Başka güzel yazılarda görüşmek üzere. Rota Uzaklar ailesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir