İçeriğe geç

AVRUPA’DA GEZİLEBİLECEK 6 HARİKA YER

Tarih boyunca birçok krallık ve uygarlığa ev sahipliği yapmış yarım bir ada Avrupa. Küçük görünüyor ancak Avrupa bir suya taş attığımızda düştüğü ilk noktaya benziyor. Burada olanlar dalga dalga yayılıyor. Dünyayı kökünden değiştiren pek çok düşünce, olay, devrim ve dönüşüm burada kök salıp, dallanıp budaklanıyor. En nihayetinde gölgesi dünyayı sarıyor. Bu durum pek çokları tarafından eleştiriliyor fakat gerçek değişmiyor. Peki birçok insanın hayallerini süsleyen Avrupa’da gezilecek yerler nelerdir? İşte sizin için hazırladığımız, yolculuğunuzda ufak bir rehberlik sağlayacak Avrupa tarafında gezilecek yerler listesi;

İtalya

1.      İtalya

Binlerce yıllık tarihiyle ön plana çıkan efsanevi yerlerden biri İtalya. Muhteşem lezzetleriyle kendini kanıtlamış, oldukça ilgi çekici bir yer. Her yıl milyonlarca turist burayı boşuna ziyaret etmiyor. İtalya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz; büyüleyici su kanallarıyla ünlü Venedik, modanın ve sanayinin başkenti Milano, tarihi harf harf okuyabileceğiniz, Vatikan’ın da içinde bulunduğu Roma ve Rönesans’ı kanlı canlı görebileceğiniz Floransa.

Prag, Çek Cumhuriyeti

2.      Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti ya da Çekya dendiğinde hepimizin aklına ilk gelen o sihirli kelime hiç kuşkusuz Prag. Gotik mimarisiyle adeta masallardan fırlamış, büyüleyici bir şehir Prag. Çek Cumhruriyeti için Orta Avrupa’nın incisi diyeceksek, hiç kuşkusuz o incinin özünü oluşturuyor. Bizim size önerimiz Çek Cumhuriyeti’ni ve onun göz bebeği Prag’ı mutlaka görmeniz yönünde.

Londra, İngiltere

3.      İngiltere

Bir yüzüyle modern dünyanın ve sanayi devriminin adeta sembolüyken, diğer yüzüyle krallığın ve nostaljinin şehri, “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” dediğimizde aklımıza ilk gelen topraklar, Birleşik Krallık. İngiltere tüm zenginliğiyle mutlaka görmeniz gereken bir yer. Olası bir Avrupa gezisinde kesinlikle ilk durağınız olması gereken yerlerden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Viyana gezi rehberi
İsviçre

4.      İsviçre

Görkemli Aplerin eteklerinde yer alan, eşsiz doğasıyla büyüleyen bir yer İsviçre. Dağ tatilleri için bir numaralı bölge olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Doğayla iç içe olmayı sevenlerdenseniz, tabiatın kutsal ruhuna aşıksanız İsviçre içinize işleyecek. Üstelik doğru zamanda orada olursanız kuzey ışıklarını da görebilirsiniz.

5.      İskoçya

İşte yeşilin her tonunu görebileceğiniz eşsiz topraklar! Orta çağdan kalma kaleleri, kendine has biraz asi ve özgün ruhuyla İskoçya listemizin en büyüleyici yerlerinden biri. Burada başta meşhur Edinburgh Kalesi olmak üzere, doğa harikası diğer pek çok kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Bu şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek size ilham verecek ve belki de Harry Potter’ın neden bu topraklarda yazıldığını anlayacaksınız.

Kuzey Işıkları, Norveç

6.      Norveç

İhtişamlı dağları, özenle çizilmiş bir tabloyu andıran modern kentleriyle Norveç’in refah seviyesinin oldukça yüksek olması bizi hiç şaşırtmıyor. Norveç tüm bunlarla kesinlikle görülmeye değer bir yer. Bir zamanlar Vikinglerin vatanı olarak tanımlanmış bu masalsı topraklarda, meşhur fiyortları da görebilirsiniz. Ayrıca kuzey ışıklarının en güzel görüldüğü bölgelerden biri olması Norveç’i daha da kusursuz hale getiriyor.

2 Yorum

  1. Baran Baran

    Avrupa’da gezilecek yerler içinde en ideallerinden biri İtalya’dır heralde. İtalya’da Roma – Floransa – Bologna sıralamasıyla gezmiştim. Roma tarihi, Floransa da havası ve sempatikliğiyle çok güzel şehirler. Bologna’yı da sevmiştim küçük olmasına rağmen. Yalnız hakkını vererek İtalya’da 2-3 şehir gezmek isterseniz minimum bir hafta ayırmanız gerekiyor.

    • Degeeli yorumunuz için tsk ederim. Italya harika bir şehir dilerim tekrar gorme şansı yakalarsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir