Gezi Rehberi

İSTANBUL’DA KAFA DİNLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 5 MEKAN

İstanbul dünyanın metropol şehirlerinden biri olarak anılan ve birçok insanın hem ziyaret hem ticaret amacıyla uğradığı ülkemizin güzel şehirlerinden biridir. Bazen tarih sayfalarında bazen kültür turlarında bazense coğrafya kitaplarında sıklıkla duyduğumuz efsane şehir, bir zamanların Konstantiniyye Polis’i İstanbul yerlisi ve turisti ile insanları büyüleyen bir şehir. Özelikle kalabalık olması ve iki koca kıtayı birbirine bağlaması ile bilinen İstanbul birçok gizli güzelliğe sahip.

Dünya genelinde birçok farklı özelliği ile bilinen adına şiirler yazılan İstanbul hakkında bildiklerinizi bir kenara bırakın ve İstanbul’un yerlilerinden öğrendiğimiz en sakin ve huzurlu mekanlara bizlerle birlikte göz atın. Peki İstanbul’da kafa dinlemek için gidilecek yerler nerelerdir?

Polenezköy

1-POLENEZKÖY

Kalabalığın göbeği diyebileceğimiz bir şehir olan İstanbul’da sakinlik arayanlara güzel bir önerimiz var. Polenezköy’ü ziyaret edin. Yeşillikler içinde doğa ile baş başa kalabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz, kendinize zaman ayırıp kafanızı dinleyebileceğiniz mükemmel bir yer, evet tam da İstanbul’da. İstanbul’da kafa dinlemek için gidilecek yerler arayanların mutlaka gitmesi gereken Polenezköy merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta.  

2-BELGRAD ORMANI

İstanbul’da kafa dinlemek için gidilecek yerler denildiğinde akla gelen diğer bir yer de Belgrad Ormanı. Mesire alanı olarak bilinse de doğa yürüyüşlerini sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer çünkü muazzam bir huzur ve doğa yürüyüşü yapma imkanına sahip bir orman. Belgrad ormanına olan turunuz sadece doğa yürüyüşü ile sınırlı da değil. Yeşillikler içerisinde piknik yapabilir, 6 km’lik parkurda yürüyüş yapabilir, su kemerlerini gezebilir, doğal yaşamı ve huzurlu ortamı içerisinde dilediğiniz gibi kafa dinleyebilirsiniz. 6 bende sahip olan Belgrad Ormanında Büyük Bent, Sultan Mahmut Bendi gibi farklı yerleri görebilirsiniz. Tatil gününüzü değerlendirmek ve hatırda kalacak fotoğraflar çekinmek için mükemmel bir yer.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bademli Köyü Gezi Rehberi

3-AĞVA

Hafta içi 2500 civarı nüfusuna sahip olup hafta sonu 15 bine yaklaşan Ağva İstanbul’da kafa dinlemek için gidilebilecek yerler arasında yerini almakta. Hafta sonu nüfusun bu denli artmasından anlaşılıyor ki Ağva, oldukça bilinen ve popüler bir dinlenme mekanıdır. Hafta sonu kalabalık olması tavsiye etmemek için bir neden değil. İzin gününüzü hafta içine ayarlayın ve Ağva’nın keyfini kimsecikler yokken çıkarın. Karadeniz kıyısında yaklaşık 3 km uzunluğunda bir kumsalı vardır. Doğal plajı ve doğa harikası yeşili ile çoktan ünlenmiş ve her hafta sonu binlerce insanın uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.

İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek için tercih edilen Ağva’ya gitmek istiyorsanız yola erken çıkmanız lazım çünkü yolculuk yaklaşık 2 ile 3 saat arasında sürüyor. Yine de gittiğinizde buna değer olduğunu göreceksiniz. İstanbul’un tam ortasında kafa dinlemek için mekan aramak tuhaf olurdu. Birazcık zahmete bu güzelliği görmek için katlanan ve her hafta sonu ziyaret eden 15 bin kişi var. Bir bildikleri olsa gerek.  Yürüyüş parkurları, piknik alanları, koylar ve şelaleler Ağva gezinize renk katarken özellikle minikleri çok mutlu edecek. Çünkü açık hava, park, şelale ve oyun denildiğinde mutlu olmayan çocuk pek azdır.

4- ÇATALCA

Çatalca İstanbul’un en büyük semtlerinden biri olarak bilinmektedir. Yine de kafa dinlemek için gidilebilecek yerler arasında ilk 5 listemizde yer almayı hak eden bir yer. Köy hayatı ile iç içe bir kahvaltı yapmak isteyen şehrin havasından bunalan herkes için muazzam bir gün geçirmenin bir yolu da Çatalca’yı ziyaret etmek olabilir. Çatalca’da bisiklet sürebilir, plajında sakin ve keyifli vakit geçirebilir veya çiftliklerini ziyaret edebilirsiniz. Günü birlik turlar için mükemmel bir yer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Frankfurt Gezi Rehberi
AnadoluFeneri

5- Anadolu Feneri

Anadolu feneri İstanbul’un işlek semtlerinden kaçmak isteyenlerin uğrak mekanlarından biridir. Adının anlamı içerisinde bulunan 20 metrelik Anadolu Fenerinden gelmekte. Deniz ve doğanın buluştuğu bir yere gitmek istiyorsanız Anadolu Feneri tam size göre. Tarihi kaleleri ve Akdeniz kasabalarını anımsatan mekanları ile size İstanbul’dan çok uzaklara gitmiş hissi verecek. Üstelik Anadolu yakası içerisinde ulaşıma da oldukça yakın bir yerde bulunmakta. Sakin, hoş ve güzel vakit geçirmek için gidilebilecek bir yer. Bu arada Anadolu Feneri daha çok hafta içi çifte kumruların gitmeyi tercih ettiği bir mekan. Hafta sonu ise neredeyse herkes tarafından ziyaret edilebilmekte.

İstanbul’da kafa dinlemek istediğinizde gidebileceğiniz en güzel 5 mekanı sizler için sıraladık. Ziyaretlerinizden birer fotoğraf da bize bırakmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı