Güneydoğu AnadoluTürkiye

TARİHİN KENTİ MARDİN: GÖRÜLMESİ GEREKEN 6 YER

Gündoğumu, Mardin

Pek çok kültüre, halka ve dine uzun yıllar boyunca yuva olmuş bir yer Mardin. Her köşesi yaşanmışlıklarla ve efsanelerle dolu olan bu şehrin büyüsüne kapılmak hiç kuşkusuz oldukça kolay. Kendine has evleri, leziz mutfağı, sımsıcak insanları ve pek çok kültürün bir arada bulunmasının bir avantajı olarak zengin dokusuyla, eşsiz bir ruha sahip nadir kentlerden biri. Bütün faktörler göz önünde bulundurulduğunda biz Rota Uzaklar’ın önerisi Mardin’i mutlaka görmeniz yönünde. “Yolculuk insanı değiştirir, hiçbir yolun sonunda o yolun başında olduğunuz kişi olamazsınız.” derler. Hiç şüphesiz Mardin yüreğinize dokunacak ve size bambaşka güzellikler katacak. Bunca efsaneye konu olan Mardin, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle kısmında bulunmakta. Yakınlarında ise Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Siirt bulunmakta. Peki Mardin gezilecek yerler nelerdir? İşte sizin için hazırladığımız, yolculuğunuza renk katarken yön gösterecek ufak bir liste;

Taş Evler, Mardin

1- Mardin Taş Evleri

Tarihi geçmişinin Paleolitik çağlara kadar uzandığı düşünülen taş evler zamanla şehrin en büyük görkemi haline gelmiş. Taş evler özellikle muazzam işçilikleri ile ön plana çıkıyor. Ayrıca bölgedeki kültürel çeşitlilik de mimariye zenginlik katıyor. Çünkü kültürler farklılıkları barındıran toplumsal bir olgu ağıdır. Yan yana dahi olsa iki kültür birbirinden ayrışabilmektedir.

Uzun yıllar önce oyulmuş, üst üste koyulmuş taşlar bugün  hala görenleri büyülüyor. Rota Uzaklar ailesi olarak önerimiz ise başta Firdevs Köşkü olmak üzere tüm bu evleri mutlaka görmeniz yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çorum Gezilecek Yerler

2- Mardin Kalesi

Kartal Yuvası olarak da anılan, 1600 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen Mardin Kalesi, geçmişte bölgeyi korumak amacıyla Pers İmparatorluğundan Büyük Osmanlı İmparatorluğuna kadar pek çok devlet tarafından her daim işlevsel olmuştur. Söylenenler Mardin Kalesinin Kral Şad Buhari tarafından hasta olduğu dönemde kullanıldığını ve akabinde hemen iyileştiğini söylemekte. Bununla birlikte Ateşe tapan kral halkını buraya yerleştirmiş ancak tüm halk veba salgını nedeni ile telef olmuştur.

Günümüzde büyük bir bölümü yıkılmış olsa da hala kaleyi görmeniz ve üzerinden akıp geçmiş yılları hissetmeniz mümkün. Merdivenleri tırmanmak sizi belki biraz yoracak, ama gördüğünüz manzaranın buna değeceğine hiç şüphemiz yok. Fotoğraflanacak anlardan sadece biri…

Cami, Mardin

3- Mardin Ulu Camii

Etrafını saran dar, tarih kokan sokakları, küçük esnaf dükkanlarıyla Mardin’in en büyük camilerinden biri olan Ulu Cami, sizi çevresiyle bir bütün olarak kendine çeker. Ulu cami ziyareti beraberinde esnafları, lokantaları ziyaretle devam eder. Tarih severler için cennet denilebilecek bir yer. İçeri girdiğinizde küçük bir avlu ve şadırvanla karşılaşırsınız. Mekanın atmosferi ve ruhu çok geçmeden içinize dolmaya başlayacaktır. Hz. Muhammed (s.a.v)in sakalının (Sakal-ı Şerif) muhafaza edildiği bölümü de görebilir ve bir bütün olarak Ulu Cami’nin maneviyatını hissedebilirsiniz.

4- Dara Antik Kenti

Tarihi dokusu ve atmosferiyle Mezopotamya’yı hissedebileceğiniz, Mardin’i muhteşem kılan bir diğer yer Dara  Antik Kenti. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan yer oldukça geniş bir alan üzerinde kurulmuş. Eğer nostalji aşığıysanız ve tarihi hissetmeyi seviyorsanız Dara Antik Kentine mutlaka gitmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Adana Ücretsiz Kamp Alanları

5- Deyrulzafaran Manastırı

M.Ö Güneş Tapınağı, ardından Romalılar tarafından kale olarak kullanılan bir taban üzerine inşa edilmiş olan Deyrulzafaran Manastırı bugünkü haline 18. Yüzyılda kavuşmuş. Günümüzde başta Süryaniler olmak üzere pek çok insan tarafından ziyaret ediliyor. Deyrulzaferan Manastırı tek başına dahi bize bu toprakların ne kadar köklü olduğunu ve ne çok insana yuva olduğunu anlatmaya yetebilecek güce sahip.

Zinciriye Medresesi, Mardin

6- Zinciriyle Medresesi

Zinciriye medresesi, kalenin hemen altında konumlanmış tarihi bir yer. Burası kaleyi izlemek ve anın tadını çıkarmak için mükemmel bir yer. Şehrin merkezinde 1385 yılında inşa ettirilmiştir. Medrese aslında Sultan İsa medresi adına sahip fakat halk Zinciriye Medresesi olarak kullanmakta. Taş işlemeleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Üstelik eski zamanlarda rasathane olarak da kullanılmış.şehrin ortasında tarih kokan bir yer olarak Zinciriye Medresesine mutlaka uğrayın.

Şehir, Mardin

Mardin öyle zengin, yaşanmışlıklarla dolu ve dolu dolu hikayesi olan bir şehir ki her köşesi görmeye değer. İster Mardin’in güzelliklerini paket turlar ile keşfedin isterseniz elinize şehir haritasını alın ve kendi rotanızı kendiniz çizin. Rota Uzaklar oldukça gezilecek binlerce yer var. Dolayısıyla bu listenin ne kadar küçücük bir kısmı gösterdiğini bilmenizi istiyor ve müze gezmeyi sevenler için ek olarak Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesini görmelerini öneriyoruz. Bu güzel yolculuğa çıkar ve tarihin tozlu sayfalarını aralarsanız bizler için de birkaç fotoğraf çekin. Mardin de sizi bambaşka bir dünya bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Artvin-Borçka Turu

Rota Uzaklar Ailesi…

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Çok teşekkür ederiz. Umarız sizin için de faydalı olabilmişizdir. Yorumlarınız bizim için çok değerli. Bir başka gezi yazımızda görüşmek üzere.
      Rota Uzaklar Ailesi…

  1. Mardin gerçekten çok güzel bir yer. Mardin ‘de gezilmesi gereken bir çok yer var. Ben kiliselerden birini gezerken aktif bir ayine denk geldim ve onların o ritüellerini izledim. Halk çok iyi ver herkese karşı çok anlayışlılar. Taş evlerde oturan bir ailenin evine konuk olduk. Adeta tarihin içinde geziyor gibiydik. Mardin birçok kişinin doğuya karşı ön yargılarını kırabilecek bir şehir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı