İçeriğe geç

Antarktika Kıtası Hakkında Merak Edilen Her Şey

Antarktika kıtası Dünya üzerinde Güney Yarımküre’de bulunan bir kıtadır. Bu kıta Güney Yarımküre’en en güneyine konumlanmıştır. Hakkında en çok dikkat çeken şey ise üzerinde hiçbir ülkenin bulunmadığı tek kıta olması. Peki Antarktika nasıl bir yer? Antarktika kıtasında hangi canlılar yaşar? Antarktika kıtası ne zaman keşfedilmiştir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı “Antarktika kıtası hakkında merak edilen her şey” yazımızda.  

Antarktika Kıtası Nerede? Ne Zaman Keşfedildi?

“Antarktika nerede?” Sorusu birçok kişi tarafından sorulmakta. Daha önce de belirttiğimiz gibi Antarktika kıtası Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunmakta. Kıtanın keşfedilmesi ise diğer bölgelere göre bir hayli geç olmuştur. 1840 yılında Charles Wilkes tarafından keşfedilen kıta ile birlikte güney kutbunda da bir kıta olduğunun dünya tarafından kabul edilmiştir.

Antarktika kıtası tam 14,4 kilometre büyüklüğündedir. Bu yaklaşık olarak Afrika kıtasının yarısına tekabül eder. Kıta hep birden keşfedilmemiştir. Kıtanın keşfi parça parça gerçekleşmiştir. Kıtalar arasında büyüklüğü sıralanırsa 5. Sıraya yerleşecektir.

Antarktika Ne Demek?

Antarktika kelimesinin anlamı “kuzeyin karşıtı” demektir. Kıtanın çevresinde bulunan adalarda yaşayan bazı insanlar da var. Bu bağlamda kıtaya en yakın yerleşim yeri bu adalardan oluşuyor. Kıta üzerinde yaşayan insanlar da var tabi ki. Yaz aylarında kıtada hayatını idame ettiren yaklaşık 5000 kişi bulunuyor ve bu sayı kış aylarında 1000 kişiye kadar düşüyor. Kıta üzerinde ulaşım ise hava koşulları nedeni ile bir hayli zordur. İnsanlar burada ulaşımı sağlamak için kar motorları ve güçlü kar araçları kullanırlar. Kıta üzerinde yolunuzu bulmak için ise ihtiyacınız olan en büyük şey tabi ki GPS.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Avustralya Hakkında Merak Edilenler

Antarktika Kıtasında Yağmur Yağar Mı?

Merak edilen sorulardan bir diğeri de “Antarktika kıtasında yağmur yağar mı?” sorusudur. Hayır. Antarktika dünya üzerine en kurak bölgelerden biridir. Hatta kıta üzerinde bulunan bazı bölgelere neredeyse 2 milyon yıldır yağmur yağmadığı tahmin edilmektedir.

Kıta üzerinde bulunan buzlar dünyadaki tüm buzlar %92’sini oluşturduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın en zor yaşam şartlarını görmek istiyorsanız en soğuk ve zorlu yaşam şartlarının Antarktika kıtası üzerinde olduğunu bilmeniz gerekir. Yıl içerisinde en yüksek sıcaklık yaz aylarında -20 dereceyi bulmaktadır. Tabi güneyden gelen bir fırtına kıtayı vurmazsa. Fırtınalar yaşandığında kıta üzerindeki sıcaklık -70’e kadar düşebilmekte. Bu bir insanın dayanabileceğinden çok daha fazlası. Kıtanın ortalama sıcaklığı yıl içerisinde -50 derece civarındadır.

Antarktika Bitki Örtüsü Nedir?

Antarktika kıtasında yaşam koşulları ve sıcaklık değerleri göz önünde bulundurulduğunda burada hiçbir bitki örtüsünün yaşayamayacağını da tahmin edersiniz. Kıta üzerinde güneş ışınlarının gelişinin azlığı, toprağın cinsi ve iklim şartlarının zorluğu nedeni ile bitki örtüsü bulunmamakta. Ancak hayat sadece bitkiler ile dönmüyor. En azından Antarktika’da. Çünkü burada yaşayan birçok hayvan var.

Antarktika’da Hangi Hayvanlar Yaşar?

Antarktika üzerinde yaşayan birçok hayvan var. Ve bu hayvanlar zor hava koşulları ile gerçekten çok iyi mücadele edebiliyor. Kıtanın yerlisi olan bu hayvanlar ise penguenler, kuşlar hatta martılardır. Bunların yanı sıra kalamarlar ve balinalar da hayatını bu bölgede sürdürmektedir. Burada yaşayan hayvanlar, yaşayabilmek için denizlerdeki planktonları ve minik balıkları yerler. Bu hayvanların hepsi arasında kıtanın asıl yerlileri sorulacak olursa tabi ki sorunun cevabı penguenler olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Avustralya Hakkında Merak Edilenler

Birçoğu kutup ayılarının güney kutbunda yaşadığını zanneder. Aslında bu yaygın olarak bilinen bir yanlıştır. Kutup ayıları güney kutbunda yaşamazlar.

Antarktika Kıtasına Gezi Yapılır Mı?

Evet, kıtaya yaz aylarında geziler düzenlenmektedir. Ancak kıta üzerinde herhangi bir idari yönetim bulunmamaktadır. Ayrıca gezi yapanların otellerde kalma şansı da yok çünkü kıta üzerinde hiç otel bulunmuyor. Konaklama imkanı bulunmadığından günü birlik düzenlenen bu turlarda ziyaretçilere sadece kıyı bölgeleri gezdirilir. Bunun nedeni ise kutup dairesi olarak belirlenen alanın ziyarete kapalı olmasıdır.  

Antarktika Kıtası Hakkında Merak Edilenler ile ilgili yazımızı okudunuz. Yorumlarınız ve önerileriniz bizim için çok değerli.

Rota Uzaklar ailesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir