İçeriğe geç

Bartın Şehir Rehberi | Bartın Hakkında Merak Edilenler

Bartın, Batı Karadeniz bölgesinde bulunan yaklaşık 2143 kilometrelik bir alan üzerinde kurulmuş bir ilimizdir. Ilıman iklimi ve 59 kilometrelik sahil şeridi ile hem tatil yapmak isteyenlerin hem de kendine bir sahil kentinde yaşam kurmak isteyenlerin uğrak mekanlarından biri.

Karadeniz ikliminin getirdiği serinlik kışları şehri sararken yazları sıcak bir iklim söz konusu. Denize nazır bir kent oluşunun yanı sıra kıyıya paralel dağ sıraları ve dağların yüksekliklerinin çok yüksek olmayışı da kıyıdaki sıcaklık farkının aşırı olmamasını sağlıyor. Peki Bartın nasıl bir yer? Bartın gezilecek yerler nereler? Bartın’a nasıl ulaşılır? Bartın kısaca tarihi nedir?  Bartın hakkında merak edilenler neler? Bartın’da yaşam koşulları nasıldır? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı yazımızda.

Bartın Nerede? Bartın’a Nasıl Gidilir?

Bartın ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde bulunan illerimizden biridir. Şehrin batısında Zonguldak, doğusunda ise Kastamonu bulunuyor. Bartın’a ulaşmak için ise birçok yol kullanabilirsiniz. Öncelikle Bartın’a şahsi aracınız ile gitmek istiyorsanız bulunduğunuz şehirden kaç saat süreceğini hesaplamalısınız. Peki Bartın’a şahsi araç ile kaç saatte gidilir? Bazı büyük şehirlerden Bartın’a ulaşım süreleri aşağıdaki gibidir.

 • Ankara Bartın arası şahsi araç ile 3 saat 33 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 310 kilometredir.
 • İstanbul Bartın arası şahsi araç ile 5 saat 8 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 440 kilometredir.
 • İzmir Bartın arası şahsi araç ile 8 saat 3 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 794 kilometredir.
 • Konya Bartın arası şahsi araç ile 6 saat 15 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 552 kilometredir.
 • Bursa Bartın arası şahsi araç ile 5 saat 16 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 469 kilometredir.
 • Eskişehir Bartın arası şahsi araç ile 5 saat 31 dakika sürmektedir ve yol mesafesi yaklaşık 472 kilometredir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İstanbul Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Bartın Ulaşım Ücretleri Ne Kadar?

Bartın’a gitmek için şehirler arası otobüsleri kullanmak isterseniz Ankara Bartın arası şahsi araç ile yolculuk yaptığınızdan yaklaşık 1 saat daha fazla yolculuk yapabilirsiniz. Otobüs yolculukları şahsi araç ile yapılan yolculuklardan daha uzun sürmektedir. Bunun nedeni ise şehirlerarası otobüslerin hız sınırları ve duraklama süreleridir.

Bartın’dan büyük şehirlere otobüs fiyatları ise yaklaşık 80 TL ile 130 TL arasında seyretmektedir. Ankara’dan Bartın’a otobüsle gitmek isterseniz 60-120 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bartın’a ulaşmak için kullanabileceğiniz üç adet otogar bulunmakta. Bunlar Bartın Otogar, Kozcağız Otogar ve Amasra Otogardır.

Bartın’a uçak ile gitmek isterseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü Bartın’da havaalanı bulunmamakta. Bu nedenle en yakın havaalanı olan Zonguldak Çaycuma havaalanı ile Bartın’a ulaşabilirsiniz. Zonguldak Çaycuma Havaalanından Bartın’a taksi ile yaklaşık yarım saat sürmektedir. Mesafe olarak ise 35 kilometredir.

Bartın Hakkında Kısa Bilgiler

Nüfus: 198.999 (2019 verilerine göre)

Plaka Kodu: 74

Telefon Kodu: 0378

Posta Kodu: 74100, 74110, 74200

Yüz Ölçümü: 2143 KM

Bartın Belediyesi Web Sitesi: https://bartin.bel.tr/

Bartın Belediyesi Telefon Numarası:

 • 0 378 227 10 97
 • 0 378 227 10 25
 • 0 378 227 02 29
 • 0 378 227 02 30
 • 0 378 227 49 70

Bartın Valiliği Web Sitesi: http://www.bartin.gov.tr/

Bartın Valiliği Telefon Numarası: 0378 227 10 43

Bartın İlçeleri:

 • Bartın (il merkezi)
 • Amasra.
 • Kurucaşile.
 • Ulus
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Macahel Gezi Rehberi

Bartın Popüler Restoranları

Bartın popüler restoranları ile lezzetine doyamayacağınız yöresel yiyecekleri tüketebileceğiniz bir yer. Bartın merkezinde bulunan Yöresel Yemek Evi’ni ziyaret ederseniz yukarıda bahsettiğimiz yöresel yemekleri ve çok daha fazlasını yeme imkanı bulabilirsiniz. Balık ve deniz mahsülleri denemek isterseniz de Mustafa Amcanın Yeri sizin için doğru tercih olabilir. Burada özel soslar ile yapılan balıkları deneyebilirsiniz. Mekana ulaşmak için Küçük Liman caddesine gelmeniz gerekli. Bu cadde üzerinde bulunan bir başka restoran da Amasra Canlı Balık Restoranı. Burada balıklar sipariş edildiğinde pişer ve eşsiz manzarası ile her açıdan doyurucu bir deneyim kazanırsınız.

Bartın Gece Hayatı

Bartın içerisinde aktif olarak gidebileceğiniz bir gece hayatı bulunmuyor. Kafe, restoran gibi mekanlar genellikle gündüzleri faaliyet göstermekte.

Bartın Festivalleri

Bartın’da bulunan ve düzenli olarak her yıl yapılan birçok festivaller vardır. işte bunlardan bazıları ve tarihleri:

 • Bartın kültür, sanat, turizm ve çilek festivali (mayısın 4. Haftası ile haziranın 1. Haftası arasında)
 • Bartın tiyatro festivali (27 Mart)
 • Kozcağız çevre, kültür ve sanat festivali (Temmuz ayının 2. Haftası)
 • Kurucaşile ahşap tekne ve yat festivali (Temmuz ayının 4. Haftası)
 • Ulus doğa festivali (Ağustos ayının 1. Haftası)
 • Bartın belediyesi kitap fuarı (Ekim ayının 2. Haftası)
 • İnkum yaz şenliği (Ağustos ayının 2. Haftası)
 • El sanatları ve hediyelik eşya fuarı (Aralık ayının 4. Haftası) 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ağrı Hakkında Merak Edilenler

Bartın Şehir İçi Ulaşım

Bartın’da şehir içi ulaşım otobüsler, dolmuşlar ve taksiler ile sağlanıyor. Ayrıca şehir içerisinde farklı ilçelere ulaşım için hizmet veren minibüsler de bulunmakta. İstediğiniz yerlere minibüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir şahsi araçlarınızı kullanmanız için de uygun bir karayolu yapısına sahip.

Bartın ülkemizin cennet köşelerinden bir diğeridir. Merak ettiğiniz, görmek istediğiniz birçok yeri gezebilir ve tatil yapabilirsiniz.

Rota Uzaklar Ailesi…

2 Yorum

 1. Hasan Büyük Hasan Büyük

  Bartın ‘ a sırf Amasra için bile gidilebilir. Çok güzel bir yer. Fakat bartın festivallerinden haberim yoktu. Bu site sayesinde tarihleriyle beraber öğrenmiş oldum. Bartın’a ve amasra’ya gitmek nasip olursa festival tarihlerinde gitmeye çalışacağım.

  • Merhaba Hasan Bey, gerçekten Amasra tam bir tatil ve eğlence mekanı. Umarız festivaller sizin için eğlence dolu olur. Bir başka gezi yazımızda görüşmek üzere.
   Rota Uzaklar Ailesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir