Gezi Rehberiİç AnadoluKamp alanları

Ankara’da Kamp Yapılabilecek 4 Doğa Harikası Yer

Kamp yapmak birçokları için bir bağımlılık düzenli olarak hayata mola verme etkinliği olabilir. Ülkemizin her köşesi kamp yapılabilecek muazzam yerlerden biridir. Her kamp farklı bir doğa manzarası sevenlerdenseniz sizler için derlediğimiz kamp yapılabilecek yerler yazılarımız oldukça hoşunuza gidebilir. Bu yazımızda Ankara’da kamp yapılabilecek 4 doğa harikası yeri sizler için hazırladık. İşte Ankara’da kamp yapılabilecek 4 doğa harikası yer.

Soğuksu Milli Parkı

1.      Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu milli parkı ülke genelinde meşhur çam ağaçları ile hem doğa sporu yapmak isteyenlerin hem de kamp yapmak isteyenlerin Ankara çevresinde tercih ettikleri yerlerden biridir. Şehir merkezine olan yakınlığı ile de sıklıkla tercih edilen Soğuksu Milli Parkı yaklaşık merkeze 80 km mesafede.

Eğer Soğuksu Milli Parkı içerisinde kamp yapmak istiyorsanız kafanıza göre gidemezsiniz. Öncelikle izin almalısınız. İzin almak oldukça kolay bir işlemdir. İzin aldıktan sonra herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. Tabi kurallara uymak koşulu ile. Unutmadan alan içinde büfe ve tuvaletler bulunuyor. İhtiyaçlarınızı gidermeniz için yeterli olacaktır. Akıllı cihazlarınızı şarj etmek için powerbank getirmeniz faydalı olacaktır.

Alicin Kültürel Jeositi

2.      Alicin Kültürel Jeositi

Alicin Kültürel Jeositi Ankara’nın merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkla ve bir hayli de sakin olan kamp alanlarından biridir. Burada herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu yüzden Alicin Kültürel Jeositi civarında kamp yapmayı düşünenleri önceden uyarmakta fayda var. İhtiyaçlarınızı temin ettikten sonra kamp alanına gelmeniz gerekiyor. Bu arada bölgenin deresini ve ormanlık alanlarını mutlaka gezin çünkü sizi şaşırtacak çok fazla güzellik var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Almanya-da Osmanlı Müzesi ( Turckische cammer, Dresden)

Kamp ruhunu canlandırmak istiyorsanız listemizde Ankara kamp yapılacak yerler arasında bizim favorimiz Alicin Kültürel Jeositi. Bölge tam anlamı ile doğanın bağrından kopmuş bir yer.

Işık Dağı Karagöl Jeositi

3.      Işık Dağı Karagöl Jeositi

Işık Dağı Karagöl Jeositi, yukarıda listelediğimiz kamp alanlarına göre şehir merkezine biraz daha uzak. Yaklaşık 112 km uzaklıkla bulunan mesafede Jeosit, Kızılcahamam’a daha yakın. Temiz havası, gölü, sakinliği ile görenleri büyülüyor. Bu arada Işık Dağı Karagöl Jeositi içerisinde kamp yapmak istiyorsanız orada hiçbir tesis olmadığını bilmeniz gerekiyor. Gitmeden önce hazırlıklarınızı tamamlayın. Elektrik ve başka hizmetler bulunmuyor.

Şahinler Tabiat Parkı

4.      Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı yine Kızılcahamam’a yakın olan kamp alanlarından biri. Temiz bir doğa alanı olmakla birlikte trekking etkinlikleri için de sıklıkla tercih ediliyor. Şahinler Tabiat Parkını diğer kamp alanlarından farklı kılan ise ücretli olması. Park bir işletmeye ait. Bununla birlikte parkın içinde büfe, piknik alanları, tuvalet, elektrik imkanları bulunuyor. Eğer ilk kez kamp yapacaksanız burayı tercih edebilirsiniz. Hem acemiliğinizi atmak hem de ihtiyaçlarınızı karşılamak için oldukça güzel bir yerdir.

Bu yazımızda sizler için Ankara civarında kamp yapılabilecek 4 harika yeri listeledik. Kamp maceralarınıza bir fotoğraf çekerek bizi de dahil etmeyi unutmayın.

Rota Uzaklar ailesi

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ankara’ya gittiğimde Soğuksu milli parkını ziyaret etme fırsatını bulmuştum. Ancak gitmiş olduğum sırada kamp yapan birilerini göremedim. Ekstra bu kişiler için farklı alan yapmış olabilirler. Ankara da kamp yapmak isteyenlerin 1.sırasında olmayı hak ediyor. Tabi kamp yapan kişiler için en önemli etken bölgenin gittikleri yere yakın olmasıdır.

    1. Soğuksu mili parkı olmazsa olmazlardan Ankara in bence kamp yapilmiyacaksa bile bir nefes alınıp insan kendine gelir orada. Umarim bir gün kamp yapma fırsatı yakalarsaniz tskler hocam guzel yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı