İçeriğe geç

Doğru Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru kamp çadırı seçimi, kamp yapmayı seven herkes için büyük önem taşıyan konulardan biridir. Eğer kamp yapmaya gidecekseniz kamp alanındaki tek özel alanınız muhtemelen çadırınızın içi olacaktır. Peki doğru kamp çadırı seçimi nasıl olmalıdır? Kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Doğru kamp çadırı seçimi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik. Bu bilgiler bir ömür işinize yarayabilir. Çünkü bir çadır birçok kampa ev sahipliği yapar. Merak ettikleriniz ve çok daha fazlası için okumaya devam edin.

Doğru Kamp Çadırı Tercihi

1.      Kamp Çadırınızın Kaç Kişilik Olacağını Dikkatli Seçin

Kamp çadırları ormanda veya herhangi bir kamp alanında gece size ev olacak alanlardır. Bu alanlarda ortak kullanacağınız şey ise çadırınız. Kamp çadırınızı size en uygun ebatlarda seçmeye özen gösterin. Çadırların özellikleri kaç kişilik olduklarına göre farklılık gösterebilir. En kullanışlı çadırlar tek kişilik olanlardır. Bu çadırlar hem kolay kurulumu hem de az yer kaplaması ile tercih edilir. Üstelik oldukça hafiftirler. Daha çok doğa gezilerinde tercih edilir.

Kamp çadırı

2.      Kamp Mevsimine Göre Çadır Seçin

Kamp çadırı satın alırken hangi mevsimlerde kamp yapacağınıza göre çadır seçmeniz gerekir. Türkiye’de yılın her zamanı kamp yapma şansınız bulunuyor. Eğer sadece tek mevsimde çadır yapanlardansanız 4 mevsim çadırlardan satın almanıza gerek yok. Çünkü bu çadırlar çok daha teferruatlı. Haliyle biraz daha ağır ve uğraştırıcı olabilirler.

Çift Kapılı Kamp Çadırı

3.      Çift Kapılı Çadırları Tercih Edin

Çift kapılı kamp çadırı tercihi özellikle tek kişiden fazla kapasiteye sahip olan kamp çadırlarında aranması gereken bir özelliktir. Çadırın konforlu olması da gerekir. Her ne kadar az zaman geçirecek olsanız da uyku kalitenizi etkileyeceğini göz ardı etmemenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Biri Kamp mı Dedi: Antalya Kamp Alanları
Çadır Tercihi

4.      Yüksek Çadırlar Her Zaman Daha Kullanışlıdır

Boyu yüksek olan çadırlar her zaman daha konforlu ve kullanışlıdır. Çadırların yüksek olma durumları tek kişilik çadırlar için geçerli değildir ancak çift kişilik veya daha büyük çadırlar için yüksekliğin önem taşıdığını söylemeden geçmek istemedik. Özellikle yağmurdan korunmak için çadırlarınızın yüksek olmasına ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olacaktır.

5.      İyi Bir Çadırda Bulunması Gereken Özellikler

İyi bir çadırda bulunması gereken bazı özellikler vardır. Keyifli bir kamp yapmak için her şeyinizin tamam olmasına özen göstermenizde fayda var. Peki kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Size en uygun çadırın hangisi olduğunu yukarıdaki maddelere göre bulabilirsiniz. Buna ek olarak çadırlarda olması gereken ortak özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Çift girişli özellikte olması,
 • Tabanının su geçirmez olması,
 • Dış tentesinin su geçirmez özellikte olması,
 • Bir adet havalandırma penceresinin olması,
 • Çadırın iç tentesinin nefes alabilir bir yapıya sahip olması,
 • Çadırı taşıyan kazıkların dayanıklı ve güçlü olması,
 • Pollerin alüminyum özelliklere sahip olması gibi özelliklere çadır alırken dikkat etmelisiniz.  

Tek Yorum

 1. osman kuştepe osman kuştepe

  Verdiğiniz bilgiler çok iyi oldu. Kamp yapmayı düşündüğümüzde gelişigüzel davranmamak gerekiyor.
  Sonuçta bazı mağduriyetlerin olacağı doğaya gidiliyor.
  Çadırdan memnun olmak ortamda yaşamamızı sevdirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir