İçeriğe geç

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Temel Bilgi

Kamp yapmak sevenlerinin aşırı sevdiği ve vazgeçemediği doğa aktivitelerinden biridir. Ülkemizde kamp yapılabilecek onlarca şehir ve alan bulunmaktadır. Yani herkes için kendisine yakın bir kamp alanı bulmak mümkündür. Bununla birlikte kamp yaparken farklı yerler keşfetmek isteyenler veya ilk kez kamp yapacaklar için bazı önerilerimiz olacak.

Her ne kadar kamp yapmak eğlenceli ve bir o kadar da heyecanlı bir aktivite olsa da aslında bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir faaliyettir. Bilinçli ve kurallara uyan bir kampçı iseniz sizin için sorun olmayacaktır. Ancak birçok kampçı herhangi bir eğitim almadan kamp yapmak ister. Düşe kalka öğrenmenizi ve kamp zevkinizin yarıda kalması en son isteyeceğiniz şey olur. Bu yüzden kamp yapmadan önce fikir sahibi olmanız gereken önemli hususları sizin için derledik. İşte kamp yaparken dikkat edilmesi gereken 5 temel bilgi.

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Temel Bilgi- Doğru Kamp Yeri Seçimi

1.      Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edin.  

Kamp mekanları birbirinden farklı ve ilgi çekici yerlerdir. Kamp mekanı tercih ederken mutlaka kamp mekanının donanımını sorgulamalısınız. Bu bağlamda alanda elektrik, su, tuvalet gibi hizmetlerin olup olmaması orayı tercih edip etmeyeceğiniz üzerinde etkili olabilir. Bu kriterleri iyi değerlendirmenizde fayda var. Tamamen doğanın içinde ve hiçbir işletme olmayan bir yerde tatil yapmayı düşünüyorsanız yanınıza mutlaka ihtiyacınızı karşılayacak kadar temel malzemeleri alın. Bu ihtiyaçları ihmal etmek kamp sürecinde sizi olumsuz etkileyebilir. Kamp zevkiniz yarıda kalsın istemezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Biri Kamp mı Dedi: Antalya Kamp Alanları
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Temel Bilgi- Çadır kuracağınız yeri iyi seçin.

2.      Kamp Çadırı Kuracağınız Yeri İyi Seçin.

Kamp çadırı kurulacak olan yeri doğru seçmek kamp boyunca, kamptan ne kadar zevk alacağınız üzerinde gerçekten büyük etkiye sahiptir. Bu size o kadar önemli gelmeyebilir ancak yaşam kaynaklarından uzak kurulan kamp çadırları, aktivite boyunca sürekli uzun yürüyüşleri yanında getirir. Kampta yürümek güzeldir, doğa ile iç içe olmak gerekir ancak bunun bir mecburiyet olması kamptan aldığınız zevki etkileyebilir.

Güvenli bir kamp için kamp çadırınızı su kaynaklarının çok yakınına ve çok uzağına kurmayın. Bu güvenliğiniz için en iyi olan seçenek. Olası bir fırtına ve benzeri durumda göl yatağının yakınında olmak nasıl bir felaket olacaktır tahmin edebilirsiniz. Bize güvenin.

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Temel Bilgi

3.      Kamp Yapmaya Gitmeden Önce Yakınlarınıza Haber Verin

Kamp yapmaya gitmeden önce yakınlarınıza haber verin. Böylece olası bir aksilikte bunun farkına varacaklardır. Ne zaman döneceğinizi ve nerede kamp yaptığınızı mutlaka belirtin. Çoğu kamp bölgesinde telefonlar çekmez. İmkanınız varsa yanınıza uydu telefonu ya da GPS cihazı alın. Böylece yönünüzü bulmak ve acil durumlarda arama yapmak için kullanabileceğiniz bir cihazınız olur. Gideceğiniz kamp bölgesi ile ilgili harita edinmeyi de unutmayın.

Korsan Koyu Kamp Alanları

4.      Kendinize Uygun Kamp Arkadaşları Bulun. Body Sistemi ile Hareket Edin.

Kamp yaparken size en iyi kamp deneyimini kazandıracak şeylerden biri de uyumlu bir kamp arkadaşıdır. Problem çıkarmayan ve sorunlar karşısında sakin kalabilen insanlarla kamp yapmak her zaman daha sağlıklı olmaktadır. Kriz yönetimi konusunda usta arkadaşlarınız varsa kamp yaparken hiçbir sorun sizi yıldıramaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kamp Yapmanın Tadına Bartın’da Varın: Bartın Kamp Alanları
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Temel Bilgi

5.      Yaban Hayvanlarına Karşı Dikkatli Olun

Kamp yaparken unutmamanız gereken bir başka şey de yaban hayvanları. Unutmayın, onların yuvasına gelen sizsiniz. Onlara karşı dikkatli olun ve canlıların yaşam alanlarına saygı gösterin. Ne derler bilirsiniz. Bulduğunuz gibi bırakın. Bu arada ormanda bulduğunuz her şeyi yememeniz gerektiği hususunda uyarı yapmaya gerek var mı bilemedik. Ne olduğunu bilmediğiniz her şeyden uzak durun.

İlginizi Çekebilir! Bartın Kamp Alanları

2 Yorum

  1. Gizem Gizem

    Verdiğiniz bilgiler çok faydalı. Kamp yapmaya giderken yakınlara haber vermek mantıklı özellikle de ıssız bir yere gidiyorsanız ne olur ne olmaz. Akıllı telefonların şarjları hiç dayanmıyor gideceğiniz yerde elektrik olmayacak büyük ihtimalle ve araba aküsü de bir yere kadar dayanır. Yanınızda power bank taşımanızı öneririm. Tuşlu olan eski telefonların şarjları çok iyi dayanıyor sık sık kamp yapıyorsanız power bank fiyatına tuşlu telefon alınabilir sadece arama yapmak için kullanılırsa iletişimde şarj sorununuz olmaz.

  2. Anıl Çağlıyan Anıl Çağlıyan

    Kamp yapmak eğlenceli olsada özellikle kış şartlarında çok zorludur. Bu yüzden tüm önlemleri almakta yarar var. Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en başta yer seçimi geliyor. Siz uyurken çevrenizde ne olup bittiğini bilemezsiniz. Bu yüzden güvenli bir yerde kamp yapmanızda yarar var. Domuz, ayı ve tilki gibi hayvanlar ülkemizde bulunuyor. Özellikle bu canlılara karşı önlem almakta yarar var. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bu hayvanlar siz onlara birşey yapmadığınız takdirde sizlere saldırmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir