İçeriğe geç

Avustralya Hakkında Merak Edilenler

Avustralya gezilecek yerler konusunda bir hayli dikkat çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın güney yarım küresinde, Büyük Okyanus ile Hint Okyanusunun arasında bulunan bu ülke her yıl on binlerce ziyaretçi almaktadır. Avustralya gezi rehberi ile Avustralya hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve gezilecek yerleri kendiniz gezmeden önce fikir sahibi olabilirsiniz.

Avustralya, Okyanusya kıtası üzerinde bulunan bir ülkedir. Ülkenin resmi olarak kapladığı alan ise 8.7 milyon kilometrekare olarak bilinmekte. Diğer ülkeler ile kara bağlantısı bulunmayan Avustralya, bir ada ülkesi konumundadır. Ülke daha çok barındırdığı doğal güzellikler ile hatırda kalmakta ve insanların ilgisini çekmektedir. Peki Avustralya gezilecek yerler nerelerdir? Avustralya hakkında merak edilen birçok bilgiyi sizin için derledik. İşte Avustralya Gezi Rehberi.  

Avustralya Hakkında Merak Edilenler

Avustralya Hakkında Merak Edilenler: Genel Bilgiler

Avustralya hakkında merak edilen birçok bilgi bulunur. Öncelikle Avustralya başkenti Canberra ‘dır. Her ne kadar ülke daha çok Sydney ile bilinse de başkenti farklıdır. Toplam 6 eyaletten oluşan Avustralya’nın resmi dili İngilizce’dir. Ülkenin etrafında yer alan bazı ülkeler; Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ‘dır.

Avustralya Çölleri: Aborjinler

Avustralya resmi dili İngilizce olarak bilinse de ülkenin genelinde farklı dillerin kullanıldığı da bilinmektedir. Küçük bir azınlıkta olan yerli kabile dinleri bulunmakta. Aborjinler Avustralya ‘da yaşayan yerli kabilelerden biridir. Dünya genelinde ünlü olan bu kabile de aynı şekilde İngilizce konuşmayan yerlilerden.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Antarktika Kıtası Hakkında Merak Edilen Her Şey

Avustralya resmi dini devlet tarafından kabul edilmemektedir. Yani Avustralya’nın resmi dini bulunmamaktadır. Ancak ülke nüfusu incelendiğinde, nüfusun %50’den fazlası Hristiyanlık dinini benimsemiştir. Ülkede her on kişiden ikisi kendini hiçbir dine mensup olmamış olarak tanımlamaktadır.

Avustralya iklimi, tropikal iklimdir. Genellikle ülkenin farklı kesimlerinde aynı anda farklı hava koşulları görülebilmektedir. Avustralya güneyinde Akdeniz iklimi görülür. Okyanustan gelen güçlü akıntılar iklimi etkiler. Böyle durumlarda kuraklık ve nemli dönemler ortaya çıkabilir.

Avustralya insanı genel olarak sıcak kanlı sakindir. Bunu ister Akdeniz ikliminin etkilerine bağlayın, ister kültürel etiklere. İnsanları bir hayli konuşkandır. Ayrıca iletişim konusunda da ortak dil olarak kabul edilen İngilizce dilini kullanmaları nedeni ile kolay iletişim kurulabilmektedir. Yani yolunuz Avustralya’ya düşerse İngilizce bilmek sizin orada yabancı hissetmemeniz için büyük önem taşıyabilir. Avustralya’nın kültürü insanlarının samimiyetine dayanmaktadır. Samimiyetin yanı sıra burada insanlar kurallara uyum konusunda da bir hayli uyumludur.

Avustralya’da Özel Olarak Kutlanan Günler

Avustralya özel günleri genel olarak resmi tatil olarak kabul edilen günlerdir. Avustralya halkı için önemli olan bu günlere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

  • Yeni yıl (1 Ocak)
  • Avustralya özel günü (26 Ocak)
  • Kutsal Cuma (25 Mart)
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • Yeni yıl tatili (25 aralık)
  • Kraliçe Doğum Günü (8 Haziran)
  • Anzak Günü (25 Nisan)

Yukarıda yer alan özel günler Avustralya halkı tarafından en çok kutlanan özel günlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Antarktika Kıtası Hakkında Merak Edilen Her Şey
Avustralya Film Festivalleri

Avustralya Film Festivalleri

Avustralya film festivalleri, birçok kişinin sırf film festivalleri için Avustralya’ya gitme nedeni olmaktadır. Avustralya’ya yolunuz düşerse gideceğiniz zamanı iyi seçmenizde fayda var. Çünkü film festivalleri tam bir şenlik havası ile geçmektedir. İşte Avustralya Film Festivalleri;

  • Adelaide Film Festivali,
  • Tropfest Kısa Film Festivali,
  • Sydney Film Festivali.

Yukarıda yer alan film festivallerinin her biri yılın belli zamanlarında yapılan ve oldukça büyük kitleler tarafından katılım gösterilen festivallerdir. Dünya genelinde ünlü olan bu festivaller her yıl adından söz ettirmeye devam ediyor.

Avustralya Barbekü Kültürü

Avustralya Barbekü Kültürü

Avustralya yemek kültürü söz konusu olduğunda hakim olan en büyük yemek kültürünün barbekü olduğunu söylemek gerekir. Ülke genelinde kutlama yapılacağı zaman ilk hazırlanan şey de doğal olarak barbekü olmakta. Bunu Avustralya insanının eti bir hayli sevmelerine bağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir