İçeriğe geç

Çorum Gezilecek Yerler

Çorum gezilecek yerleri ile özellikle tarih severlerin dikkatini çeken ve ziyarete açık olan şehirlerimizden biridir. Ülkemizin her bir şehrinin hikayesi birbirinden farklıdır. Kimi şehirlerimizin denizi insanı çekerken kimi şehirlerimizin de tarihi çeker. Bunun yanı sıra yöreselliğin de ülkemizde yer alan her şehirde var olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Anadolu coğrafyasının köklü ve tarihi geniş bir coğrafya olmasından da kaynaklanan bu durum kültürel olarak tarihimizi çok daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Çorum hakkında merak edilen birçok husus bulunmakta. Özellikle arkeologlar ve tarih severler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Çorum hakkında merak edilenleri, mutfağını, yöresel yemeklerini, kazı alanlarını, günlük yaşamını, geçim kaynağını ve daha birçok hususu Çorum Hakkında Merak Edilenler adlı yazımızda derledik. Bu bilgilerin yanı sıra Çorum’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri de bu yazımızda derledik. Çorum Gezilecek yerler ve çok daha fazlası için okumaya devam edin. İşte Çorum’da gezilebilecek harika yerler listemiz.

1.      Çorum Müzesi

Çorum tarihi ile bilinen ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyaya sahiptir. Bu nedenle de yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar sonucunda Çorum üzerinde bulunan birçok kalıntı ortaya çıkmaktadır. Tarihimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, ayak bastığınız topraklarda daha önceleri kimlerin yaşadığını, nasıl toplumların var olduğunu öğrenmek isterseniz mutlaka Çorum Müzesi ziyareti gerçekleştirin. Çünkü Çorum müzesi, yüzlerce tarihi öğe ile dolu. Ayrıca Çorum’da bulunan iki adet müze daha vardır. Bunlar Alacahöyük müzesi ve Boğazköy müzesi olarak biliniyor. Her iki müze de coğrafyasında ortaya çıkan kalıntıların ve eserlerin sergilendiği yerlerdir. Boğazköy ve Alacahöyük gezi listemizde yer alıyor. Listemizin ilerleyen sıralarında her iki yeri de göreceksiniz. Ancak bu bölgeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz mutlaka müzeleri ziyaret edin. Tarih paha biçilemez hatıralar ile doludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çamlıhemşin Gezi Rehberi
Çorum Gezilecek Yerler

2.      Çorum Kalesi

Çorum kalesi aslında yüzlerce yıllık geçmişi olan ve önem taşıyan tarihi yapılardan biridir. Kalenin Osmanlı yükselme dönemi padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı bilinmekte. Kalenin asıl adı ise Sultan Süleyman Hayratı ‘dır. Günümüzde adının değiştirilmiş olması birçokları tarafından eleştirilmektedir. Çünkü bu denli hoş ve kalıcı bir yapıyı inşa eden Osmanlı padişahının adının yapısı ile anılması gerektiğini düşünen birçok kişi var. Çorum kalesi içerisinde ayrıca ilk yazıtlar da bulunuyor.  Çorum Kalesi ziyareti yapmadan önce kalenin ziyarete açık olup olmadığını araştırmanızda fayda var.

3.      Çorum Boğazkale- Hattuşaş

Çorum, Boğazkale – Hattuşa ile tanınan bir şehirdir. Burası bir çeşit antik kenttir. Uzun yıllar Hitit imparatorluğunun başkenti olarak yer almıştır. Hattuşa antik kenti günümüzde Boğazkale adı ile de anılmaktadır. Tahmini olarak milattan önce 17. Yüzyıl ile yine milattan önce 13. Yüzyıl arasında başkent olduğu tahmin ediliyor. Bu bölgede ilk kazı yapan kişi ise Charles Texier olarak biliniyor. Kazı yapılma tarihi ise 1834’tür. Çorum’da yapılan tarihi kazılar günümüzde hala devam ediyor. Çorum’un taşıdığı tarihi değer nedeni ile de birçok arkeolog tarafından sıkça ziyaret edildiği bilinmekte.

Çorum Gezilecek Yerler: Çorum Saat Kulesi

4.      Çorum Saat Kulesi

Çorum saat kulesi, tek başına göz alıcı bir yapıya sahip değil. Bununla birlikte Çorum’da merkezde bulunan ve birçokları için Çorum’un simgesi olarak görülen bir yapıdır. Aslında Çorum Saat Kulesi tarihi bir yapıdır. Pek bilinmez ancak Padişah II. Abdülhamit’in komutanı tarafından Çorum halkına hediye edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İZMİR’İN GÖZDESİ ÇEŞME’DE BİR TATİL TURU
Çorum Gezilecek Yerler: Çorum Ulu Cami

5.      Çorum Ulu Cami

Çorum Ulu Cami, Çorum’un simgelerinden olan bir camidir. Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Ancak Selçuklu Sultanı olan Alaeddin Keykubat tarafından azat edilen bir köle tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kölenin adı ise Hayrettin Hazır olarak bilinmekte. Ayrıca caminin minber bir hayli önem taşıyan ağaç işçiliği eserlerinden biridir. Tarih uzmanları tarafından Selçuklu döneminin sonlarında yapıldığı tahmin edilmekte.

Çorum Gezilecek Yerler: İskilip Kaya Mezarı

6.      İskilip Kaya Mezarı

İskilip Kaya Mezarı, Çorum’a bağlı olan İskilip ilçesinde bulunmaktadır. Mezarın Osmanlı dönemine ait olduğu biliniyor. Yerden Yaklaşık 90 metre yükseklikte olan bir kaya üzerinde inşa edilmiş olan mezar gören birçok kişiyi şaşırtıyor. Ayrıca mezarın güneyinde de Roma dönemine ait farklı mezarlar da bulunuyor.

Çorum Gezilecek Yerler: İncesu Kanyonu

7.      İncesu Kanyonu

Çorum İncesu Kanyonu, doğa severler tarafından çok kez ziyaret edilen yerlerden biridir. Çorum yerli halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilen kanyonun birçokları için yeri özeldir. Kanyon tam olarak 12.5 kilometre uzunluğundadır. Kanyonun iki tarafı da sarp kayalıklarla dolu. Mevsime bağlı olarak Trekking ve Rafting aktivitelerinin de yapıldığı harika bir doğal alandır. Kanyon boyunca ırmakta gezebilmek için belli tarihlerde ziyaret etmeniz gerekir. 15 haziran ile 15 ekim tarihleri arasında ırmakta gezmenin mümkün olduğu kanyonun sevenleri bir hayli fazla. İncesu Kanyonu Çorum içinde en çok sevilen doğal alanlardan biri olarak adını hatırlatıyor. Gerçekten de doğa severler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Macahel Gezi Rehberi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir