İçeriğe geç

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak eski adıyla şehri-i Nuh, doğu Anadolu Bölgesi’nde, çok eski bir geçmişe sahiptir. Şehrin özgeçmişi kâtip Çelebi’nin 17.yüzyılda yazıp çizdiği seyahatname ve tarihi rivayetlerden Nuh tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlerden birine göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Nuh’un oğulları tarafından yapılırken Cizre’nin kavurucu sıcağından korunmak için Şırnak, yazlık ve yayla olarak inşa edildi. Bu şehirde görülen en düşük sıcaklık -9 derece (18 Ocak 1973) . Kışın en yüksek sıcaklık 48 derece görülmüştür (17 Temmuz 1978). Kış aylarında neredeyse 25 gün sislidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin geriye kalan kısımda, Mardin’den buralara kadar gelen Akdeniz iklimini görmek mümkündür. Şırnak köklü tarihi, gezilecek yerleri, mutfağı, konumu ve daha birçok özelliği ile insanlar tarafından merak edilen bir şehirdir. Şırnak hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası için okumaya devam edebilirsiniz.

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak’a Nasıl Gidilir?

Şırnak’a gidebilmek için en uygun yol karayolu olarak bilinir. Çünkü havayolu ile Şırnak’a ulaşmak için Diyarbakır veya Mardin havalimanları üzerinden geçiş yapmanız gerekir. Diyarbakır Şırnak arası yaklaşık 260 km’dir. Mardin Şırnak arası yaklaşık 200 km’dir. Bununla birlikte alternatif olarak deniz yolu kullanmayı seviyorsanız Hatay iline kadar gelip sonrasında kara yolu ile devam etmeniz gerekir ve yaklaşık 700 km yol almanız gerekmektedir.

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak Nerede?

Şırnak, ülkemizin güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şırnak ilimizin batı bölgesi, güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Dicle taraflarında bulunur. Diğer kısmı ise, doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Şırnak’ın Batı’ya bakan yönünde Mardin, kuzeye bakan yönünde Siirt ili, kuzeydoğu yönünde ise Hakkâri yer alır. Şırnak’ın güneye bakan yönünde ise ırak ve Suriye gibi ülkeler yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Muş Hakkında Merak Edilenler
Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak’ın İlçeleri Nelerdir?

Şırnak içerisinde birçok ilçe bulunuyor, toplam ilçe sayısı ise 6’dır. Bu ilçeler şu şekildedir:

  • Cizre
  • Beytüşşebap
  • Güçlükonak
  • İdil
  • Silopi
  • Uludere
Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak’ın Geçim Kaynağı

Şırnak’ın ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. İlin kırsal kesiminin geçim kaynağı hayvancılığa dayalıdır. Yün, peynir, tereyağı, tiftik ve kıl ilde üretilen hayvansal ürünlerdendir. Pek bilinmese de başlıca tarım ürünleri buğday, mercimek, arpa, pamuk, üzüm ve bunlarla birlikte birden fazla ürünler vardır.

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak’ta Konaklama

Şırnak’ta konaklama imkânları iç Anadolu bölgelerindeki kadar güzel olmasa da yüksek yıldızlı oteller, pansiyonlar ve bunlardan daha fazlaları mevcuttur. Yüksek yıldızlı otellerin fiyatları tam belli olmasa da 300-1000 TL arasındadır. Şırnak’ta bulunan otelleri tercih ederken Cizre’ye yakın otelleri ve pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Şırnak’ta birden çok ulaşım imkânı bulunmaktadır. Şehir içinde kiralık otomobiller taksiler, otobüsler ya da minibüsler gibi araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şahsi aracınız ile ulaşım sağladıysanız kara yolu ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Şırnak’ta şehir içi minibüsler hizmette bulunmaktadır. Şırnak’ta minibüslere binebilmek için kartla ödeme yapmanız gerekir, kartlara nasıl yükleme yapılacağını merak ediyorsanız Dicle mahallesi Cizre meslek yüksekokulu karşısında ödeme yapılabiliyor.

Şırnak Yöresel Lezzetleri Nelerdir?

Şırnak’ta birçok ilimiz gibi birden fazla yöresel lezzete sahiptir. Şırnak’ın güzel yemekleri bilindiği gibi 11 tanedir. Sebzeden et yemeklerine çeşit çeşit tatlılardan çeşit çeşit salatalara kadar heyecan verici bir yolculuk Şırnak’ta sizi bekliyor Şırnak’ın bize sunmuş olduğu bu güzelliklere göz atalım:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ağrı Hakkında Merak Edilenler

– kutlık

– serbidev

– perdepilav

– kipe

– hekeheşandi

– şımşıpe

– meyre

– bırınzer

– mahmılatık

– fireydin

– suryaz

Şırnak Gece Hayatı

Şırnak gece hayatı ile çok ünlü olan bir şehir olduğu söylenemez. Ancak gece hayatının olmadığını da söylemek doğru olmaz. Şırnak’ta geceleri eğlenmek, müzik ve benzeri faaliyetlerden faydalanmak için şehir merkezinde bulunan türkü bar tarzı kafe gibi mekânlara gidebilirsiniz. Mekân sayısı çok fazla olmasa da sizi memnun edebilecek, keyiflendirecek kapasitede mekânlardan birini seçmeniz çok zor olmayacaktır. kafe bistro tarzı işletmelerde müzik dinleyebilir, dans edebilir, maç izleyebilir ya da nargile gibi içecekler içebilirsiniz.

Şırnak’ta Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şırnak’ta alışveriş yapılabilecek birçok yer bulunuyor. avm’ler, sakin küçük işletmeler görebilirsiniz. Şırnak’ın yöresel yiyeceklerinden satın almak için genellikle Cizre, idil, Silopi’ye yakın avm gibi yerler tercih ediliyor. Bitti mi? bitmedi: Şırnak’ın farklı farklı köylerinde de bulabilmeniz mümkün böylece bu yiyecekleri satın alıp keyfinize bakabilirsiniz.

Şırnak’ta Yapılan Festivaller

Şırnak’ta düzenli yapılan 2 festival bulunuyor. Her yıl düzenli olarak yapılan festivallerden biri gençlik ve huzur festivali olarak biliniyor. Festivalin türü ise müzik/gençlik olarak yer alır. Başlama tarihi ise eylül ayının 25’i bitiş tarihi ise yine eylül ayının 27’si olarak belirlenmiştir. Bu güzel festivalde gençler buluşuyor, dans ediyor, şarkı söylüyor, eğleniyor ve bu festival her yıl düzenli olarak devam ediyor. Festivalin asıl yapılma amacı ise gençlerin sosyalleşmesi eğlenmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bayram Tatili İçin Her Bütçeye Uygun 10 Mekan

Diğer bir festival ise geleneksel nergis festivalidir. Bu festivalde Cizre halkı eğleniyor ve stres atıyor. Festival türü ise tarım/mevsimlik ürün ’dür. Başlama tarihi şubat ayının 21’idir bitiş tarihi ise şubat ayının 23’üdür. Bu 2 gün içinde Cizre halkı hem eğleniyor hem sosyalleşiyor hem de yeni arkadaşlıklar ediniyor. Şırnak halkının yaptığı bu festivaller her yıl düzenli olarak yapılıyor. Her yıl insanlar mutlulukla eşlik ediyor.

Şırnak Hakkında Merak Edilenler

Şırnak’ın Bitki Örtüsü Nedir?

Şırnak’ın bitki örtüsü tam belli olmasa da bağıl nemi yılda ortalama %60, yağış miktarı yılda 800 mm 700 mm arası değişebilir. En fazla yağışı ortalama kış ve ilkbahar mevsimlerinde alabilir. Bitki örtüsü Uludere topraklarının %33’e yakın fundalıklar ve meşe ormanlarıyla, %65’i meralar ve çayırlarla kaplıdır, %2’si ekili kişilere özel arazilerle kaplıdır. Bu güzel ilin bu güzel alanlarında hayvancılık yapan işçiler hayvanlarını otlatmakta, gezdirmektedir. Kişiye özel arazilere kişinin istediği gibi mevsimlik meyveler, sebzeler, otlar yetiştirilmektedir.

Bu yazımızda sizler için Şırnak hakkında merak edilen bazı bilgilere yer verdik. Bu bilgiler arasında Şırnak bitki örtüsü, geçim kaynağı, konumu, ulaşım seçenekleri, tarihi, festivalleri gibi birbirinden ilginç bilgiler de yer alıyor. Ülkemizin her köşesinin cennet olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak Şırnak ilimizin de oldukça güzel yerlere ev sahipliği yaptığını göz önünde bulundurmak gerekir. Şırnak hakkında daha fazlası için bizi takip edin.

Yorumlarınız bizim için değerli.

Rota Uzaklar Ailesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir