İçeriğe geç

Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler

Kırıkkale ülkemizin 81 ilinden biri olarak İç Anadolu bölgesinde yer alan şehirlerinden biridir. Resmi olarak 1941 yılında belediye statüsüne kavuşmuştur. Kırık köyü arazileri üzerine kurulmuş, gelişmiş ve büyümüştür. 1920’lerde mühimmat fabrikasının kurulması, DDY buradan geçmesi şehrin oluşmasında önemli rol almıştır. Mühimmat fabrikasının faaliyete geçmesiyle şehir göç almaya başlamış ve 12 hanelik Kırık Köyü, 1929 yılında Bucak yapılarak “Kırıkkale” adını almıştır. 1960’lı yıllarda Kırık köyü ve Yuva köyünü mahalleleri içine katan Kırıkkale, 1970’li yıllardan itibaren hızlı nüfus artışıyla birlikte mahallerini de artırmıştır. 1925’lerde 12 hanelik bir köyden 2001’de 25 mahalleli ve 205.208 nüfuslu bir yerleşim alanı ortaya çıkmıştır. Bugün ki nüfusu 2019 verilerine göre 286.602 kişidir. Bu yazımızda Kırıkkale’nin ilçelerine, konaklamasına genel kültürüne, yemek kültürüne ve bir çok merak edilen hususa yer verdik. Kırıkkale’nin 8 ilçesi bulunmaktadır. O zaman ilçelerini öğrenerek Kırıkkale’yi tanımaya başlayalım.

Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler: Kırıkkale İlçeleri

Kırıkkale İlçeleri

 • Bahşılı
 • Balışeyh
 • Çelebi
 • Delice
 • Karakeçili
 • Keskin
 • Sulakyurt
 • Yahşihan

Kırıkkale ilinin ilçeleridir. Peki Kırıkkale ekonomisi nelere dayanmaktadır.

Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler: Kırıkkale Ekonomisi

Kırıkkale Ekonomisi

Kırıkkale bir sanayi şehridir. M.K.E. Fabrikaları ile TÜPRAŞ Rafinerisi İlin ekonomik yapısına canlılık kazandırmaktadır. M.K.E. tesislerinde 3651 kişi, özelleştirme kapsamına alınan ve ERDEMİR’e bağlanan ÇELBOR A.Ş.’de 101 kişi, TÜPRAŞ Rafinerisinde ise 983 kişi istihdam edilmiştir. 376 iş merkezinin bulunduğu Küçük Sanayi Sitesi, İlin ekonomik yapısında önemli yer tutmaktadır. Orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşlarında 7.000’e yakın işçi istihdam edilmektedir. Kırıkkale’nin ekonomik yapısında tarım, önemli bir geçim kaynağıdır. Aktif nüfusun % 51.2’si tarımla uğraşmaktadır. İldeki tarıma elverişli arazi 306.506 hektar olup İl yüzölçümünün % 66,2’sini teşkil etmektedir. Tarım arazilerinin % 96’sı tarla arazisi olarak kullanılmaktadır. Sulanabilme imkanına sahip olan tarım arazisi miktarı 38.399 hektardır. Tarım sektöründe verimi artırmaya yönelik demonstratif çalışmaların yanı sıra sulu tarıma geçişi sağlayacak gölet ve baraj yapımlarının etütleri hızlandırılmıştır. İlimizde tarımsal sulamaya önem verilerek, Balışeyh- Akçakavak, Sulakyurt ve Kızılırmak – Hamzalı Barajları ile Keskin Ceritmüminli Göletinin etüdü yaptırılmış, projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Hasandede ve Keskin-Cinali Göletlerinin yapımına başlanmıştır. Şehirdeki ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için 1996-2003 yılları arasında da önemli projeler yapılmış ve bunlar Kırıkkale ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Peki Kırıkkale de ne gibi sosyal ve kültürel değerlere sahibiz onlara bir göz atalım isterseniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ankara’da Kamp Yapılabilecek 4 Doğa Harikası Yer
Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler: Karaahmet Tabiat Parkı

Kırıkkale Kültür ve Sosyal Durumu

Diğer illerimiz gibi Kırıkkale her ne kadar sonradan il statüsü kazanmış olsa da üzerinde bulunduğu topraklar eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kırıkkale ilimizin geçmişten bugüne gelen bazı kültürel eser ve aktiviteleri

-Eski Evler: Yöremizde Osmanlı Dönemine ait eski evler ve konakların bir kısmı hâlâ korunmaktadır. İlçe, kasaba ve köylerimizde orjinal yapısı muhafaza edilen evler mevcuttur. Bu evler genelde 2 katlı olup büyük bir salondan odalara geçilmektedir. Taş ve kerpiç yapıların pencere, kapı ve tavanları ağaç işlemedir. Yüklük adı verilen bölümlerde bulunan bölümlerde ağaç işlemeciliğin güzel örneklerini görmek mümkündür. Yontma, oyma, kakma, kaplama, silme, torna, yakma, yaldızlama teknikleri ile yapılmış ve süslenmiş ağaç işlemeciliğinin özellikle Balışeyh-Ballı Camii’nde, Beyobası Pehlivanlı Konağı, Keskin’de Osmanlı dönemi dini ve sivil mimarı da kullanıldığı tespit edilmiştir.

Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler: Meydan

-El Sanatları: İlimizde el sanatları çok yaygın olup özellikle Halk Eğitim Merkezleri’nin yörede yaptığı çalışmalarla yaşatılmaya çalışılmaktadır. Açılan kurs ve sergilerde iğne, mekik, tığ ve filkete gibi aletlerle yapılan el sanatları sergilenerek her tekniğin kendine has güzel örnekleri tanıtılmaktadır . İğne oyalarını ulamalar, hotoz oyaları, taç oyaları, dal oyaları, saksı ve kır çiçekleri gibi bölümlere ayırmak mümkündür. Oyalarda genelde doğal güzellikler kopya edilmekte, geometrik şekillerin yanında doğadaki tüm renkler kullanılmaya özen gösterilmektedir. Boncuk oyalarında ise ip ve renkli boncuklar kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Turkiye'de gezilecek en güzel yerler

-Dokumacılık: Eskiden halı ve kilim dokumacılığı çok yaygındı. Ancak günümüzde sosyal ve ekonomik gelişmenin neticesinde bu gelenek unutulmaya yüz tutmuştur. Karakeçili, Keskin, Balışeyh, Sulakyurt ilçelerimizde hâlâ eski dokuma tezgahları olmakla birlikte pek kullanılmamaktadır. Yörede yapılan araştırmalarda eski halı ve kilimlerin döşeme, sedir ve divan gibi yerlere serilerek kullanıldığı tespit edilmiştir. Yöre halı ve kilimlerinde öne çıkan bir renk ve desen yoktur. Genelde 4 ana renk kullanılmış, desenlerle süslenmiştir. Karakeçili halı ve kilimleri tercih edilen dokumalardır. Halı, yastık, heybe, seccade, yolluk halı gibi dokumalar ilgi gören ürünlerdir.

Peki Kırıkkale de gezmek görmek istediğiniz yerler nereler deidğinizi duyar gibiyim, o zaman sizlere Kırıkkale de gezip görebileceğiniz yerlerden bahsedeyim.

Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler: Kırıkkale Gezilecek Yerler

Kırıkkale Konoklama Ulaşım ve Gezilecek Yerler

Zengin tarihi kültürü, doğal güzellikleri ve biribirinden lezzetli yöresel yemekleri ve Ankara’ya yakın olmasıyla son yıllarda turzim potansiyeli artan şehirlerimizden birisidir. Ankara’ya 1 saat olmasının yanı sıra kara yolu ve demir yolu ulaşımı bulunmaktadır. Merkez de bir çok pansiyon ve otel bulmanız mümkün. Eğer biraz da lüks olsun derseniz merkezdeki 4 yıldızlı Grand Otel sizler için uygun olabilir. Kırıkkale de gezip görebileceğimiz yerler arasında:

 • MKE Silah Sanayi Müzesi
 • Hasan Dede Cami ve Türbesi
 • Haydar Sultan Cami ve Türbesi
 • Sulu Mağara
 • Çeşnigir Köprüsü
 • Ceritkale Kaya Mezarları
 • Ballı Cami ve Türbesi
 • Karaahmetli Tabiat Parkı
 • Şeyh Şamil Cami ve Türbesi Kırıkkale de gezebileceğiniz başlıca doğal ve kültürel alanlardır. Fakat burada dikkat çekmek istediğim durumlardan birisi ise Sulakyurt’ta bulunan Şeyh Şamil Cami ve türbesinin 15. Yy da yaşayan Evliya Çelebi Seyahatnamesinde geçiyor olmasıdır. Günümüze kadar farklı bakım ve onarım çalışmalarında bazı özelliklerini kaybetse de geçmişin mimari yapısını günümüze taşıyan önemli eserlerdendir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çorum Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kırıkkale Hakkında Merak Edilenler

Böylesine güzel tarihi yapıları anlatmak olur da eşsiz lezzetlere sahip mutfağından bahsetmezsek olmaz tabiî ki. Kırıkkale ilimizin en çok tercih edilen yöresel lezzetleri:

 • Yoğurtlu Tarhana Çorbası
 • Tuvalak
 • Katma Aşı
 • Sızgıt
 • Omaç
 • Madımak
 • Keskin Tava
 • Haside Tatlısı
 • Batırma, yörenin başlıca lezzetleri. Yörenin en meşhur yemeklerinden biri olan Tuvalak, çorbaya benzeyen bolca sulu bir yemek. İçerisinde hem et hem de bulguru barındıran bu besin değeri yüksek güzel farklı bir lezzet. Eğer yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ederim.

Bu yazımızda sizler için Kırıkkale hakkında bilinmeyen bilgilere yer verdik. Bu bilgiler arasında Kırıkkale tarihine, konaklamasına, yöresel yemeklerine yer verdik. Kırıkkale hakkında daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

Yapacağınız yorumların bizim için değerli olduğunu unutmayın.

Rota Uzaklar Ailesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir