İçeriğe geç

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler, uzun yıllardır turistlerin severek ziyaret ettiği ve popülerliğini her geçen yıl daha da arttıran yerlerdir. Söz konusu eğlence, tatil ve doğa olduğunda ülkemizin en güzel tatil şehirlerinden biri de Antalya’dır. Gerek kamp alanları, gerek gezilecek yerleri, doğası ve tarihi ile Antalya gerçek anlamda bir tatil cenneti olarak anılıyor. Ülkemizde bulunan bu harika tatil kentinin ise görülmeye değer onlarca gezilecek yeri bulunuyor. Antalya gezilecek yerler hakkında merak edilenler, gezilecek yerlerin tarihi, doğal alanlar ve daha birçok konuda ilgi çekici içerikleri yazımızda derledik.

Antalya, turistler tarafından kum, güneş ve denizi ile tatil başkenti olarak bilinse de aslında pek çok tarihsel gezi alanına da sahiplik yapıyor. Dünyanın en kalabalık 5. şehri olan Antalya’da pek çok tarihi yer ve antik kent görmek mümkün. Eğer Antalya’da bir geziye çıkacaksanız işte bu yerleri kesinlikle görmeniz gerekiyor.

Antalya’daki Tarihi Yerler

Antalya’da Gezilecek pek çok tarihi yer vardır. Sadece tarihi yerleri ile değil, denizi, kumsalı, doğal güzellikleri, şifalı bölgeleri ile de birçok  tatil sever tarafından oldukça sevilen bir şehirdir. Bu yazımızda bu tarihi yerlerden 7 tanesine yer verdik. İşte Antalya’da görülmesi gereken tarihi yerler:

Antalya’da Gezilecek Yerler: Kaleiçi

1-Kaleiçi:

Kaleiçi Antalya’nın Murat Paşa ilçesinde bulunan Kaleiçi, şehrin tarihini taşıdığı için oldukça önemli olan bir bölge. Murat paşa ilçesinde bulunmakta olan bu tarihi evler, sadece eski zamanlardaki mimariyi değil aynı zamanda insanların nasıl yaşadığı ve gelenek görenekleri hakkında da bize bilgi veriyor. Yığma taşlardan yapılmış olan evlerin, ev sahiplerinin maddi durumlarına göre değişiklik gösterse de pek çok ortak yönleri mevcut. Üst katında cümle bulunan bu evlerin, hem sokağa gören hem de görmeyen cepheleri bulunuyor. Zemin kat ev sahipleri tarafından depo ya da mutfak olarak kullanılıyor. Ayrıca zemin katta bahçeye açılan taşlıklar da mevcut. Uygun olarak restore edilmiş bu evlere bir gün yolunuz düşer de giderseniz Hadrianus Kapısı ve Eski Liman’ı da mutlaka görmemiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir! Antalya Kamp Alanları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Brüj Gezi RehberiAntalya’da Gezilecek Yerler: Yanartaş

2-Yanartaş:

Sonsuz Ateş olarak anılmakta olan Yanartaş, Antalya’nın popüler tatil merkezlerinden olan Kemer’in Çıralı adlı merkezinde bulunmakta. Yanartaş’a tırmanırken  deniz manzarasına bakmayı da unutmayın. Turistler tarafından çokça sevilmekte olan Yanartaş, denize olan manzarası ve hiçbir zaman sönmeyen alevleri ile meşhur. Yanartaş, adını doğal gaz sıkışması sonucu ile oluşmuş parçalardan alıyoruz. Eğer Antalya gidiyorsanız Yanartaş kesinlikle görmeniz gereken bir yer.

Antalya’da Gezilecek Yerler: Alara Han Kalesi

3-Alara Han Kalesi:

Tabi ki kaleler de Antalya’da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Alara han kalesi, Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Çayın kenarında bulunan ve kayaya oyulmuş olan dehliz ile ikinci sura kadar erişilebiliyor.

4-Theimussa(Kale İskeleti):

Eğer Kekova abla bölgeye dolaşmak isterseniz Kale İskeleti abla tarihi yere kesinlikle uğramanız gerek. Doğal bir görünüme sahip olan ve koyun kuzeyinde bulunmakta olan tarihi kalıntılar Kale İskeleti’ne ait. Milattan önce 4. yıla kadar uzanan bu tarihi kent, size bir zaman tünelindeymiş gibi hissettirecek.

Antalya’da Gezilecek Yerler

5-Tarihi Saat Kulesi:

Kalın beşgen burç üzerine inşa edilmiş olan ve dört tarafında da 1 adet saat bulunan tarihi saat kulesi, Antalya’nın simgelerinden biri olarak görülüyor. Antalya’nın simgelerinden biri olarak görülen Tarihi Saat Kulesi’nin kim tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi mevcut değil. Ancak Antalya’ya yolunuz düşerse birçok kişinin heyecanla baktığı Tarihi Saat Kulesi’nin görmenizi öneririz.

Antalya’da Gezilecek Yerler: Aya Yorgi Kilisesi

6-Aya Yorgi Kilisesi:

Aya Yorgi Kilisesi, kare içinde bulunmakta olan 5 adet kiliseden biridir. Kale içinde bulunan bu kimseler Ortodoks Rum kiliseleridir. Ayrıca Aya Yorgi Kilisesi Antalya’da görmeniz gereken en önemli yerlerden biridir. Aya Yorgi Kilisesi, 1920’li yıllarda nüfus mübadelesinin yaşanmasının ardından uzun bir süre boyunca depo olarak kullanıldı. Boş kaldı yıllarda harap bir halde bulunan Aya Yorgi Kilisesi, 1991 yılından itibaren iki yıl süren bir restorasyon dönemine girdi. Restorasyon sonrasında ise Kaleiçi’nde biriniz olarak kullanılmaya başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Eylül'de denize girilecek bölgeler
Antalya’da Gezilecek Yerler

7-Noel Baba Kilisesi:

Noel Baba Kilisesi, noel baba olduğu düşünülen Aziz Nicholas adlı kişinin ölümü sonrasında yapılmıştır. Noel Baba’nın öldükten sonra uzun bir süre boyunca burada yattığı ve bir süre sonra kemiklerinin İtalyan denizciler tarafından Bari adlı yere götürüldüğüne inanılan kilise, Demre’de bulunuyor. Kiliseyi ilginç kılan birden fazla öğe bulunmakta. Kiliseye gittiğinizde noel babaya dua eden kişiler görebilir ya da doğrudan noel baba ile ilgili birçok metin bulabilirsiniz. Bir çeşit müze olarak da değerlendirilebilir olan noel baba kilisesi insanların oldukça ilginç buldukları yerlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Antalya gezilecek yerler hakkındaki yazımızı okudunuz. Antalya ve daha birçok tatil kenti hakkında merak edilenleri, gezilecek yerleri, kamp alanları ve daha birçok ilginç bilgi yazılarını görmek için bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorumlarınız bizim için değerli.

Rota Uzaklar Ailesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir